امروز : یکشنبه 03 شهریور 1398
   
  • دکتر سلطانی فر: شاخص های حوزه ی ورزش بسیار روشن، افتخار آمیز و قابل ارائه است/اولین مدال بانوان در المپیک بعد از انقلاب برای ایران به ارمغان آورده شد

   دکتر سلطانی فر: شاخص های حوزه ی ورزش بسیار روشن، افتخار آمیز و قابل ارائه است/اولین مدال بانوان در المپیک بعد از انقلاب برای ایران به ارمغان آورده شد

   وزیر ورزش و جوانان با اشاره به شاخص های پیشرفت ورزش ایران بعد از انقلاب اسلامی گفت: فضاهای ورزشی تاسیس شده بعد از انقلاب ، 6 برابر آن چیزی است که در نظام گذشته وجود داشت.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان دکتر سلطانی فر با اشاره به دستاوردهای ورزش کشور در 40 سال گذشته گفت: شاخص های ما در حوزه ورزش پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی شاخص های بسیار روشن، افتخار آمیز و قابل ارائه است.
   وزیر ورزش و جوانان در ادامه به نتایجی که ورزشکاران کشورمان دررویدادهای مهم بین المللی کسب کرده اند اشاره کرد و توضیح داد : ایران در 16 دوره بازی های المپیک شرکت کرده است که 8 دوره آن قبل از انقلاب بود و در مجموع این 16 دوره با احتساب 2 مدال طلایی که اخیرا به دلیل دوپینگ ورزشکاران دیگر کشورها به سبد مدالی ما اضافه شده است 20 مدال طلا بدست آمده که 16 مورد از آنها مربوط به 8 دوره حضور ایران در المپیک های بعد از انقلاب بوده است.
   وی در خصوص سایر شاخص های پیشرفت ورزش ایران بعد از انقلاب اسلامی گفت: همچنین فضاهای ورزشی که بعد از انقلاب ایجاد شده است تقریبا معادل 6 برابر آن چیزی بوده که در نظام گذشته ایجاد شد و استادیوم های بزرگی مثل استادیوم 75 هزار نفری نقش جهان اصفهان، 70 هزار نفری یادگار امام تبریز، 50 هزار نفری غدیر اهواز و پارس شیراز، استادیوم ثامن مشهد و خدود 20 استادیوم 15 هزار نفری در مراکز استان ها راه اندازی شده که دستاوردهای بزرگی بوده است.
   وزیر ورزش و جوانان سپس به دستاوردهای ورزش کشور در حوزه بانوان چنین اشاره کرد: بانوان ورزشکار ما با رعلیت حجاب اسلامی در تعداد قابل توجهی از مسابقات بین المللی شرکت می کنند که تقریبا سه برابر تعداد رشته هایی است که قبل از انقلاب شرکت می کردند.
   او در ادامه نخستین مدالی که توسط بانوی ورزشکار کشورمان به دست امده را مورد توجه قرار داد و گفت :
   اولین مدال المپیک ما در بانوان هم برنز کیمیا علیزاده در تکواندو بعد از انقلاب بود که برای مردم کشورمان به ارمغان آورده شد .
   دکتر سلطانی فردر خصوص برنامه های توسعه ای وزارت ورزش وجوانان دربخش های سخت افزاری ، نرم افزاری ، ورزش قهرمانی ، همگانی ، توسعه فضاهای ورزشی اظهارداشت : چنانچه با همین روند به پیش برویم ، حدود 4 هزار پروژه نیمه کاره ورزشی داریم که متناسب با مطالبات مردم و نیازهای جامعه ورزش تا پایان دولت دوازدهم بسیاری از این پروژه های بزرگ به بهره برداری خواهد رسید .
   او در خصوص توسعه زیر ساختهای ورزش گفت : حدود 11 سالن 6هزار نفری در استان های مختلف، نزدیک به 30 استادیوم 5 هزار نفری و 2 استادیوم 15 هزار نفری، چند سالن سرپوشیده دو و میدانی، پیست های دوچرخه سواری و استخرهای سرپوشیده استاندارد تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.
   وزیر ورزش و جوانان نگاه ویژه این وزارتخانه را بر روی توسعه ورزش همگانی را مورد توجه قرار داد و افزود : به جهت ایجاد سلامت بین مردم و جامعه و همچنین ایجاد شور و نشاط و شعف ورزش همگانی برای ما بسیار مهم است. در بخش قهرمانی هم می دانیم که ما 5 دوره کلا به جام های جهانی فوتبال صعود کردیم که چهار بار بعد از انقلاب بود و بهترین نتیجه را هم در 2018 روسیه گرفتیم که در یک گروه سخت توانستیم 4 امتیاز کسب کنیم. به همین شکل در سایر رقابت های جهانی و آسیایی هم اگر مقایسه کنیم چند برابر گذشته افتخار آفرینی کردیم.
   دکتر سلطانی فر همچنین توضیحاتی را پیرامون اهمیت استعدادیابی با هدف شناسایی نخبگان ورزشی در سراسر کشور ارائه کرد و در این باره گفت : امسال المپیاد استعدادهای برتر ورزشی را برگزار کردیم که یک حرکت بسیار اساسی بود که متاسفانه کمتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.
   او افزود : این مسابقات در محدوده سنی 12 تا 15 سال برگزار کردیم تا بتوانیم نخبگان رشته های مختلف را شناسایی کنیم. آمار می گوید از ابتدا حدود 460 هزار نوجوان برای رسیدن به دوره نهایی این مسابقات تلاش کردند که در نهایت این المپیاد با حضور 18 هزار استعداد 12 الی 15 سالع برگزار شد که این یک اتفاق تاریخی و بزرگ است که تاثیراتش را در آینده نشان خواهد داد.
   وزیر ورش و جوانان سپس به موفقیت های ورزشکاران جانباز و معلول ایران در پارالمپیک اشاره کرد و از آن به عنوان دستاوردهای مهم بعد از انقلاب نام برد و گفت :جایگاه ورزشکاران ما در هر دوره مسابقات پارالمپیک بهتر از قبل شد و در دوره اخیر بازی های پاراآسیایی به مقام سوم رسیدیم.
   او ادامه داد :در المپیک جوانان هم در دوره اول که 8 سال قبل بود بیست و ششم شدیم، چهار سال قبل دو پله صعود کردیم و در دوره اخیر به رتبه 7 دنیا رسیدیم که اینها همه موید حرکت رو به توسعه ورزش کشور در همه حوزه ها است که به برکت امکانات، منابع، سیاست ها و استراتژی های نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و مردم از این فرصت ها استفاده کردند و درخشیدند. این موفقیت ها هم باعث شور و نشار عمومی و هم بلند آوازه شدن نام و سرود و پرچم ایران در دنیا شد.
   دکتر سلطانی فر درمورد پیروزی تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران در مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا 2019، بیان‌ کرد: در مرحله یک هشتم نهایی تیم‌ ‌ملی در حد نام، موقعیت و شخصیتی که قائل بودیم ظاهر شد. ما فرصت داشتیم یکی دو گل دیگر بزنیم و پیروزی پر رنگ‌تری داشته باشیم.
   او تاکید کرد :این تیم شخصیت قهرمانی دارد و باورمان این است که با حمایت مردم و تدارک خوب و کادر مربیگری خوب موقعیت استثنایی برای ایران به وجود می‌آید و تیم‌ ‌ملی به آرزوی 42 ساله خود می‌رسد. من قبلا هم باور داشته ام که این تیم قهرمان می‌شود و نباید بگذاریم حاشیه‌ای پیش آید و باید تمام هم و غم ما حضور در مسابقات بعدی باشد.
   وزیر ورزش وجوانان در پاسخ به این پرسش که بین عربستان و ژاپن ترجیح می‌دهد کدام تیم حریف تیم‌ ‌ملی ایران شود، گفت‌: تیمی که می‌خواهد قهرمان شود نباید به فکر این مسائل باشد و باید توان بردن هر تیمی را داشته باشد. اما به‌ هر حال هر مرحله جلوتر می‌رویم حریفان سخت‌تر می‌شوند اما این تیم شخصیت قهرمانی را دارد
   او درمورد روسای هیات‌های بازنشسته گفت‌: مجلس شورای اسلامی نظرش را داده است، اما شفاف و روشن نیست. به همین دلیل قرار است مجددا استعلام کنیم و از آنها درخواست کردیم که شفاف و روشن نظرشان را بگویند تا تکلیف مشخص شود.
   دکتر سلطانی فر در پایان تاکید کرد: ما انتخابات فدراسیون‌ها را برگزار می‌کنیم، به جز فدراسیون‌هایی که تعداد زیادی از روسای هیات های آنها بازنشسته هستند. فدراسیون هایی که یکی، دو رییس هیات بازنشسته دارند موردی ندارد، اما مثلا کشتی چهار ــ پنج رییس هیات بازنشسته دارد که این مهم است.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 23,478,966
تعداد بازدید امروز : 5,848
تعداد بازدید دیروز : 23,095
آخرین به روزرسانی : 1398/06/03