امروز : پنجشنبه 28 شهریور 1398
   
  • افشین ملایی: طرح ملی نوروزانه با ورزش به طور آزمایشی در هفت استان آغاز به کار خواهد کرد

   افشین ملایی: طرح ملی نوروزانه با ورزش به طور آزمایشی در هفت استان آغاز به کار خواهد کرد

   مدیر کل توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان در اولین نشست "طرح ملی نوروزانه با ورزش" که صبح امروز با نمایندگان استان ها برگزار شد گفت: 51 درصد افراد بالای 15 سال در کشور فعالیت بدنی دارند و به طور میانگین 27 دقیقه در روز ورزش می کنند که اگرچه عدد امیدوار کننده ای است اما کافی نیست.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان افشین ملایی در ابتدای این نشست با اشاره به کم تجرکی انسان ها در عصر جدید با توجه به گشترش تکنولوژی گفت: کم تحرکی عامل اصلی گسترش بسیاری از بیماری های منجر به مرگ و میر از جمله بیماری های قلبی عروقی و سرطان است.
   مدیر کل توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: طبق آمار سازمان جهانی بهداشت 80 درصد مردم دنیا فعالیت فیزیکی ناکافی دارند و این معظل فقط مختص ایران نیست. 50 درصد جمعیت ایران بالای 30 سال هستند و بیش از هشت میلیون ایرانی به دیابت مبتلا هستند. همچنین 30 درصد جمعیت ایران چاق هستند و 40 درصد هم اضافه وزن دارند. از 360 هزار مرگ و میری که در سال 2016 برای کشورمان ثبت شده حدود 80 درصد آن مربوط به بیماری های غیر واگیردار است که عامل اصلی کنترل آن هم ورزش است. معنی تمامی این آمارها این است که ما نیاز به اقدام های بیشتر و جدی تری در توسعه ورزش همگانی داریم.
   وی افزود: اما آمارهای امیدوار کننده ای هم در این خصوص باید بگوییم. طبق آماری که سال 1396 توسط مرکز آمار ایران ارائه شد 51 درصد افراد بالای 15 سال در کشور فعالیت بدنی دارند و به طور میانگین 27 دقیقه در روز ورزش می کنند که اگرچه عدد امیدوار کننده ای است اما کافی نیست. در 40 ساله دوم پیروزی انقلاب اسلامی به رویکرد جدیدی در توسعه ورزش همگانی نیاز داریم و باید برنامه جدید تولید کنیم.
   ملایی هسته اصلی ورزش و فعالیت جسمانی را لذت بردن دانست و گفت: ما باید لذت را به فعالیت های جسمانی وارد کنیم. مردم ما در جشنواره های ورزشی که برگزار می شود بیشتر مشاهده گر هستند تا مشارکت کننده و این مطلوب نیست. مثلا یک نفر روپایی می زند و هزاران نفر تماشا می کنند. در طرح ملی نوروزانه با ورزش هدف این است که به جای اینکه مردم را به مکان های ورزشی ببریم ورزش را به مکان های عمومی ببریم. ممکن است این طرح با 500 نفر در هر شهر و میدانی شروع شود اما روزی را تصور کنید که چندین هزار نفر مثلا در میدان آزادی دور هم ورزش می کنند و نشاط بیشتری وارد زندگی مردم و تبدیل به جنبش ملی می شود.
   وی تصریح کرد: طرح ملی نوروزانه با ورزش از 15 تا 22 اسفند با هماهنگی ادارات کل ورزش و جوانان در 7 استان متناسب با آیین، موسیقی سنتی و لباس های محلی همان استان ها و مناطق به صورت آزمایشی برگزار خواهد شد. در این طرح مردم در میدان های اصلی شهر با موسیقی شروع به ورزش می کنند تا جایی که میدان مملو از جمعیت شود و همه توده مردم مشغول ورزش باشند نه اینکه نظاره گر باشند. گوشه گوشه کشور ما سرشار از فرهنگ غنی از آداب و رسوم اجتماعی و آیین های محلی و سنتی و موسیقی است که ظرفیتی ویژه برای فراگیر شدن این طرح و برگزاری فعالیت های مفرح ورزشی است.
   ملایی در پایان گفت: اهداف اصلی این طرح ارتقای سطح سلامتی، امید و نشاط احتماعی، نهادینه کردن ورزش و تفریحات سالم، معرفی و احیای بازی های بومی محلی، افزایش امید به زندگی در جامعه و کاهش آسیب های اجتماعی با مشارکت حداکثری افراد جامعه در ورزش است.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 24,104,912
تعداد بازدید امروز : 13,468
تعداد بازدید دیروز : 21,504
آخرین به روزرسانی : 1398/06/28