امروز : پنجشنبه 25 مهر 1398
   
  • نشست خبری اعطا آیین تندیس ملی باشگاه داری

   محمدرضا داورزنی:باید بین باشگاه های استاندارد و سودجو ممیزی قائل شویم

   محمدرضا داورزنی:باید بین باشگاه های استاندارد و سودجو ممیزی قائل شویم

   نشست خبری تندیس ملی باشگاه داری عصر امروز با حضور محمدرضا داورزنی معاون توسعه ورزش حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان، عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی و توسعه ورزش قهرمانی، جمعی از مدیران این وزارتخانه و اصحاب رسانه برگزار شد.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان محمدرضا داورزنی در این نشست ضمن تاکید به اهمیت باشگاه های ورزشی در توسعه ورزش کشور گفت: ما حدود ۲۲ هزار باشگاه در سراسر کشور و سه میلیون نفر درگیر با این باشگاه ها داریم که نیاز است به طور جدی رصد شوند و تعریف ما از باشگاه نباید ققط چند تیم لیگ برتری در چند رشته ورزشی باشد.
   معاون توسعه ورزش حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: یکی از بحث های جدی ما در ورزش کشور و موضوعاتی که مغفول واقع شده است ساختاری در تربیت بدنی تحت عنوان دفتر فدراسیون مشترک و باشگاه‌ها که عملا در حوزه باشگاه داری یک بحث جدی است. سه میلیون نفر در حوزه باشگاه داری ورزش در حال حاضر فعالیت می کنند. باشگاه های که بدنسازی کار می کنند نیاز است رصد شوند و بحث باشگاه داری مورد توجه قرار گیرد. 245 هزار نفر را اشتغال زایی در باشگاه ها ایجاد می شود. 22 هزار باشگاه در سطح کشور وجود دارد که بیش از سه میلیارد تومان درآمدزایی ایجاد کرده اند.
   وی افزود: جهت سر و سامان دادن به شرایط باشگاه داری یکی از مهم ترین موارد استفاده از مواد نیروزا و مکمل های غیرمجاز است که یک خطر تهدید کننده بزرگ است و بعضا دیده شده به دلیل استفاده از یک سری هورمون ها و مکمل ها ورزشکاران ما آسیب جدی می بینند.
   باید بین باشگاه های استاندارد که که موارد اخلاقی را هم رعایت می کنند و کسانی که فقط به تجارت و درآمدزایی از هر راهی فکر می کنند ممیزی قائل شویم به همین منطور با کمک دوستانمان در دانشگاه تصمیم به اجرای این طرح و اهدای تندیس ملی باشگاه داری به باشگاهی گرفتیم که تمام موارد را رعایت می کنند.
   داورزنی تصریح کرد: دانشگاه و وزارت ورزش برحسب ضرورت در جهت توجه به قشر ورزشکار باید کاری انجام داد که میان باشگاه‌هایی که استاندارد ها را رعایت می‌کنند با باشگاهی که تخلف می کنند تفاوت ایجاد شود.
   او ادامه داد: واحدهایی در استان ها داریم که نظارت بر باشگاه ها انجام می دهند و بر همین تعدادی از این باشگاه ها پلمب شدند و تعدادی هم تذکر دادند که امیدواریم ادامه نداشته باشد. تندیس ملی باشگاه داری سالم سازی و شفاف سازی به بخش خصوصی هم ورود کرده است و باید این باشگاه ها نیز مورد ارزیابی قرار گیرد.
   داورزنی در ادامه اظهار داشت: تعداد زیادی از ورزشکاران ملی پوش ما با پدیده استفاده از مکمل ها مواجه می شوند که می توان گفت ریشه اصلی همه دوپینگ ها در باشگاه های بدنسازی است، ورزشکارانی که می خواهند آمادگی خود را حفظ کنند و برای جلب نظر سرمربی به باشگاه ها می‌روند و متاسفانه در بسیاری از مواقع با استفاده از مکمل ها آلوده می شوند . معضلات اصلی ناآگاهی باشگاه‌ها است. ورزشکار ملی پوش ما در یک تست مشخص می شود که در فلان باشگاه بدنسازی رفته و با عنوان درمان ماده‌ای به ورزشکار می دهند که متوجه می شویم این فرد دچار دوپینگ شده است.
   معاون توسعه ورزش حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان در پایان گفت: ورزشکاران رشته های وزنه برداری، کشتی و دوچرخه سواری در آستانه این تهدید قرار دارند. مخصوصا این ورزشکاران به باشگاه های خصوصی بدنسازی می روند که بعد از چند ماه معلوم می شود از مکملی استفاده کرده است که در لیست دوپینگ قرار دارد. او گفت :در همین راستا تندیس طراحی شد تا باشگاه ها با اجرای قوانین تلاش کنند و به این تندیس دست پیدا کنند تا در آینده جامعه سالمی داشته باشیم و در عین حال با باشگاه های که رعایت نکنند هم به صورت برخورد جدی خواهیم داشت.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 24,679,716
تعداد بازدید امروز : 3,346
تعداد بازدید دیروز : 10,880
آخرین به روزرسانی : 1398/07/25