امروز : پنجشنبه 02 خرداد 1398
   
  • دبیر شورای راهبردی وزارت ورزش و جوانان:

   با تشکیل شبکه ملی ورزش شهروندی اقدامات غیر یکپارچه در ورزش همگانی رفع می شود

   با تشکیل شبکه ملی ورزش شهروندی اقدامات غیر یکپارچه در ورزش همگانی رفع می شود

   دبیر شورای راهبردی وزارت ورزش و جوانان گفت : فقدان هم افزایی و همکاری بین بخشی بین نهادهای مرتبط با ورزش همگانی، کار را به جایی رسانده که اقدامات وسیع نهادهای مختلف در حوزه ورزش همگانی با خروجی مشخص و ملموسی همراه نبوده است.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، رضا شجیع در نشست هم اندیشی و هم افزایی توسعه ورزش همگانی کلانشهرها و شهرهای بزرگ گفت: مجموعه اقدامات سازمان و نهادهای مختلف در حوزه ورزش همگانی بخشی و جزیره ای بوده و بر این اساس نمی تواند به خروجی و پیامدهای ملموس در جامعه منجر شود. یکی از بزرگترین حلقه های مفقوده ورزش همگانی، فقدان ارتباط ساختارمند و هدفمند بین نهاد متولی ورزش یعنی وزارت ورزش و جوانان و شهرداری ها به عنوان متولیان ورزش شهروندی است. علی رغم سرمایه گذاری بسیار ارزشمند شهرداری ها در زمینه ورزش، شاهد خیل عظیم اقدامات جزیره ای، غیریکپارچه و غیرهم افزا هستیم و ضروری است این چالش با شبکه سازی و تشکیل شبکه ملی ورزش شهروندی رفع شود.
   مسئول دبیرخانه سلامت وزارت ورزش و جوانان با اشاره به فرایند همکاری بین بخشی، به ضرورت شبکه سازی به عنوان اولین گام حرکت به سمت همکاری اشاره کرد و افزود: پیوستار همکاری در زمینه ورزش همگانی دارای چهار مرحله شبکه سازی، هماهنگی، مشارکت و در نهایت همکاری است که در همکاری سازمان ها و نهادهای متولی ورزش همگانی علاوه بر تبادل اطلاعات، دانش و تجربیات، به همسان سازی اقدامات، به اشتراک گذاری منابع و در نهایت افزایش ظرفیت های یکدیگر می پردازند.
   وی اظهار داشت: حرکت به سمت هم افزایی و همکاری بین بخشی در زمینه ورزش همگانی، یک انتخاب نیست، بلکه گزینه ای اجباری است که می تواند گفتمان «ورزش برای همه» را زنده نگه دارد و این گفتمان را از مسابقه محوری، فعالیت های نمایشی، کوتاه مدت نگری و انفعال خارج کند.
   عضو هیأت رییسه فدراسیون ورزش های همگانی در مورد نوآوری و نوآفرینی در حوزه ورزش همگانی افزود: کشورهای پیشرفته سال هاست که از گفتمان «ورزش برای همه» عبور کرده اند و با طرح گفتمان های جدیدی نظیر «همه برای ورزش» و «ورزش در همه سیاست ها» به خلق پویش ها و تحولات نوین در این زمینه دست زده اند. بر این اساس ضروری است ریل گذاری سنتی این حوزه تغییر کرده و راه برای تحول جدی در این زمینه هموار شود.
   شجیع در پایان سخنانش با اشاره به مطالعات تطبیقی انجام شده در زمینه ورزش همگانی افزود: تقریبا همه کشورهای موفق در حوزه ورزش همگانی، دارای ساز و کاری مشخص برای یکپارچه سازی سیاست ها و برنامه ها در زمینه ورزش همگانی هستند و این تفکر که یک دستگاه دولتی، صرفا با تکیه بر اعتبارات محدود خود می تواند موضوعی مهم و فرابخشی نظیر ورزش همگانی را مدیریت و ساماندهی کند، تفکری اشتباه است.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 21,334,615
تعداد بازدید امروز : 1,896
تعداد بازدید دیروز : 24,820
آخرین به روزرسانی : 1398/03/02