امروز : سه شنبه 29 مرداد 1398
   
  • ورزشکاران همیار دولت در سیل 98

   ورزشکاران همیار دولت در سیل 98

   سیل فروردین 98 هر چند از لحاظ مادی و انسانی خسارت های فراوانی را به چند استان تحمیل کرد اما در دل خود پیام هایی داشت که به گواه بسیاری از کارشناسان می شود آن را فراتر از یک حادثه طبیعی و بحران تعریف کرد.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش وجوانان به نقل از ایرنا ، با فروکش کردن زبانه های سیل در استان های گلستان، لرستان، فارس و خوزستان گروه های مختلف در پی یاری رساندن و ترمیم خسارت های مادی و معنوی این اتفاق هستند. همراهی و همگامی دولت، نیروهای نظامی و انتظامی، گروه های جهادی و ورزشکاران در یاری رساندن به سیل زدگان و مدیریت این بحران یکی از مهمترین پیام های حوادث غیر مترقبه است.

   یکی از گروه هایی که نقش بارزی در یاری رساندن به سیل زدگان داشتند ورزشکاران بودند. ورزشکارانی که از استان های مذکور پرورش یافته و با تبدیل شد به ستاره های ملی و بین المللی تمام توان و ظرفیت خود را در خدمت به سیل زدگان به کار گرفتند.
   حضور سردار آزمون، علیرضا بیرانوند، غلامرضا محمدی، عادل مجللی، ابراهیم میرزاپور، الناز کمپانی و شمار زیادی از ورزشکاران شناخته شده ایران در مناطق سیل زده نمود بارز این همیاری و همدلی بود.
   این همیاری و همدلی در لابه لای غرش سهمگین سیلاب ها، پیام های فراوانی برای جامعه داشت؛
   1- هر چند که می شود با ایمن سازی زیرساخت ها بسیاری از آسیب های سیل و زلزله را کنترل کرد اما تجربه نشان داده است در کشورهای پیشرفته ای مانند ژاپن و آمریکا نیز تلفات حوادث غیر مترقبه کمتر از سیل فروردین 98 و زلزله کرمانشاه در سال 96 نیست. لذا برای جلوگیری از آسیب های بیشتر پس از شکل گیری این حوادث، یک همدلی و وفاق ملی لازم است زیرا در برخی از مواقع شرایط رخداد یک حادثه خارج از اراده انسانی است و دولت و زیرمجموعه های آن به تنهایی نمی توانند مدیریت بحران را در دستور کار قرار دهند بلکه کمک خودجوش مردمی و جهت دهی به این کمک ها توسط ورزشکاران و الگوهای مرجع می تواند همیار ویژه ای برای دولت و نیروهای امداد رسان باشد.

   2- تجربه 2 اتفاق مهم (زلزله 96 کرمانشاه و سیل 98) نشان داد نوع دوستی ایرانیان فارغ از قومیت، مذهب و زبان است اما 80 میلیون ایرانی نمی توانند به صورت انفرادی یا گروه های چند ده نفره اقدام به کمک کنند بلکه جهت دادن به این نوعدوستی ها و جمع آوری کمک های مردمی به شخصیت های قابل اطمینانی نیازمند دارد.
   مصداق بارز این جهت دهی ها را می شود در فعالیت جهان پهلوان «تختی» در زلزله بوئین زهرا و «علی دایی» در زلزله کرمانشاه مشاهده کرد؛ کمک هایی که رساندن آن به دست مردم آسیب دیده موجب شکل دهی موجی از اطمینان به ورزشکاران و چهره های معروف کشور شد.
   آقای گل فوتبال جهان در جریان زلزله کرمانشاه شخصا مدیریت بخشی از کمک های مردمی را بر عهده گرفت و با نظارت مستقیم خود توانست بخشی از خرابی های زلزله در روستاهای سرپل ذهاب را بازسازی کند. به گواه بسیاری از کارشناسان سازه های تحت نظارت وی یکی از محکم ترین سازه ها ایجاد شده در مناطق زلزله زده سرپل ذهاب است.

   3- ورزشکاران به ویژه چهره هایی که از استان های محروم کشور برخواسته اند در بین جوانان و نوجوانان به عنوان الگو و شخصیت مرجع شناخته می شوند و این مهم در جریان کنش های سیاسی و اجتماعی مانند انتخابات و کمک های مردمی به خوبی مشاهده می شود. با این شرایط حضور چهره هایی مانند عادل مجللی، سردار آزمون، علیرضا بیرانوند، غلامرضا محمدی و ... در کارزار کمک به همنوعان، بدون شک انگیزه برای حضور گروه های مختلف در امداد رسانی را چند برابر خواهد کرد.
   همچنین حضور آنان در جریان سیل فروردین 98 دو پیام مهم برای هم استانی ها دارد؛ نخست اینکه مردمان استان های مختلف دریافتند فرزندان آنان با وجود چهره شدن در سطح بین المللی هیچگاه از اصل خویش گریزی ندارند و در سوی دیگر چهره شدن و حضور در تیم های بزرگ برای ورزشکاران به معنای فراموشی حس نوع دوستی نیست بلکه این ویژگی ها به محرکی تبدیل می شود تا آنان بیشتر به زادگاه و استان خود خدمت کنند.

   4- فراموش نکنیم بودجه کلی کشور در زمینه های جاری و عمرانی در آغاز سال تدوین و اعلام می شود؛ بخشی از این بودجه نیز به حوادث غیر مترقبه مانند سیل و زلزله اختصاص دارد اما میزان خسارت انسانی و اقتصادی این بلایا هیچ گاه مشخص نیست؛ لذا دولت و نهادهای خدمت رسان به مردم با توجه گستردگی خسارت نمی تواند تمامی کاستی ها را جبران کنند.
   با این شرایط اگر در جریان اتفاقاتی مانند زلزله کرمانشاه و سیل فروردین 98 تمام نگاه ها را به سمت دولت ببریم و خود را در جایگاه طلبکار از قوه مجریه قرار دهیم بدون شک نه تنها خسارت های این حوادث جبران نخواهد شد بلکه دولت مجبور است بخش زیادی از بودجه جاری و عمرانی به مناطق سیل زده اختصاص دهد. این شیوه از کمک رسانی موجب شکل گیری مشکلات اقتصادی و اخلال در برنامه های مدون دولت و مجلس شورای اسلامی خواهد شد.
   لازم است در زمان رخداد حوادث غیرمترقبه ای مانند سیل و زلزله نخبگان ورزشی و گروه های مرجع، برای همگامی و همیاری با دولت، نسبت به جمع آوری و جهت دهی به کمک های مردمی فعال باشند؛ کمک هایی که می تواند بخش زیادی از نیاز های فوری و بلندمدت آسیب دیدگان را تامین کند.

کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 23,370,568
تعداد بازدید امروز : 3,332
تعداد بازدید دیروز : 22,146
آخرین به روزرسانی : 1398/05/28