امروز : شنبه 02 شهریور 1398
   
  • با حضور محمد مهدی تندگویان صورت گرفت

   گزارش مدیران کل حوزه جوانان از سفر به مناطق سیل زده

   گزارش مدیران کل حوزه جوانان از سفر به مناطق سیل زده

   جلسه گزارش مدیران کل حوزه جوانان وزارت ورزش و جوانان به مناطق سیل زده کشور ظهر امروز با حضور معاون امور جوانان برگزار شد.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، 4 مدیرکل حوزه جوانان روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته به منظور بررسی شرایط و استعلام نیازهای استانهای سیل زده به این مناطق سفر کردند که امروز گزارشی از وضعیت کمک رسانی ها، اقدامات ادارات کل ورزش و جوانان استان ها و سمن های جوانان و همچنین بررسی نیازهای این استان ها به معاون امور جوانان ارائه کردند.

   سجاد سالک مدیرکل دفتر مشارکت های اجتماعی و فعالیت های داوطلبانه جوانان که به استان لرستان سفر کرده بود، گفت: مشکلی که در این استان وجود دارد این است که بیشتر اماکن مسقف و سالنها و ورزشگاه های سرپوشیده آسیب دیده اند و به شدت در این استان نیاز به نیروهای خدماتی و تاسیساتی وجود دارد.

   وی با بیان این که خانه جوانان پلدختر کاملا تخریب شده، ادامه داد: پلدختر یک منطقه گرمسیر است و به هیچ وجه نیاز به مواد و وسایل سرمایشی ندارند. اقلام و مواد غذایی به اندازه لازم تامین شده و بیشتر به اقلامی از قبیل گاز پیک نیک و موکت و وسایل اسکان موقت نیازمند هستند.

   امیرحسین آل اسحاق مدیرکل طرح های ملی و فراگیر جوانان که به استان گلستان سفر کرده بود، اظهار داشت: مشکل انباشت آب از آق قلا و گمیشان به غیر از دو منطقه از عمده شهر خارج شده و مردم و گروه های جهادی و سمن ها در حال امداد رسانی و پاک سازی منازل آسیب دیده هستند و در این استان نیز به نیروهای یدی و خدماتی نیاز است.

   وی با بیان این که مردم آسیب دیده این استان به شدت به اقلام بهداشتی و خشک نیاز دارند گفت: مردم کمک های زیادی به این استان کرده اند و لازم است در توزیع این کمک ها و کالاها بر اساس برنامه ریزی و استعلام نیازها عمل شود.

   آل اسحاق گفت: سمن های این استان اطلاعات آماری بسیار خوبی از وضعیت استان دارند و پیشنهاد می شود برای توزیع کمک ها از یک سمن جوانان به عنوان ناظر استفاده شود تا کمک ها به شکل مناسبی توزیع شود.

   داود نوری مشاور معاون امور جوانان نیز به استان ایلام سفر کرده بود که در این خصوص گفت: وضعیت استان ایلام نسبت به سه استان سیل زده دیگر بهتر است. با پیش بینی هایی که انجام داده بودند و تجربه سیل 4 سال پیش، مناطق خطرناک را تخلیه کرده بودند و خوشبختانه خسارت جانی زیادی نداشته است.

   نوری افزود: هیات های اتومبیلرانی و قایقرانی امداد رسانی مناسبی داشته اند و نیازهای استان از طریق خود استان تامین شده و نیازی به کمک بیرون از استان ندارند.

   وی با بیان این که استان ایلام برای اعزام صد نفر از جوانان سمن ها جهت کمک به مناطق سیل زده آمادگی دارد، افزود: از امروز نیمی از سمن های جوان استان ایلام به مناطق سیل زده اعزام می شوند تا نیازها را استعلام کنند. آمار و اطلاعات سمن های جوانان می تواند کمک بزرگی به نهاد ها و ارگان های امدادی کند.

   در این جلسه همچنین اعظم کریمی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان که به استان فارس سفر کرده بود، گفت: در این استان و در منطقه سعدیه که بیشترین خسارات جانی و مالی اتفاق افتاده است، سمن های جوانان اقدامات و کمک رسانی چشم گیر و درخشانی به مردم داشته اند به طوری که با اطلاعات آماری دقیقی که از این منطقه از سه ماه قبل داشتند به نهاد های امداد رسان کمک های ویژه ای کردند و از سوی این نهاد ها و استانداری مورد تقدیر قرار گرفتند.

   کریمی افزود: در روزهایی که مردم و مسافرین نوروزی اسکان موقت داشتند، این سمنها هشتاد هزار وعده غذایی تهیه و بین مردم توزیع کردند و همچنین در زمینه اسکان مسافران نوروزی و مردم سیل زده کارهای بزرگی انجام دادند.

   وی با بیان این که 30 سمن جوانان استان فارس در امداد رسانی به مردم سیل زده استان حضوری فعال داشتند ادامه داد: باز سازی کامل 20 منزل آسیب دیده از سیل، تعمیر اتومبیل های آفرود برای کمک، اسکان 2 هزار نفر در سالن های ورزشی و خانه های جوان استان، کمک نقدی 300 میلیون تومانی سمن ها، ارسال 5 کامیون از کمک های مردمی به استان های لرستان و خوزستان، در اختیار قرار دادن 30 دستگاه آپارتمان شخصی اعضای سمنهای جونان به مردم آسیب دیده، بازسازی کامل یک مدرسه آسیب دیده، برگزاری جشنهای گلریزان و .... از اقدامات ارزشمند این سمنها در واقعه سیل اخیر شیراز بود.
   امید محدث مدیرکل دفتر هماهنگی و نظارت بر امور جوانان که به استان خوزستان سفر کرده بود، با بیان این که جلسه ستاد مدیریت بحران این استان به ریاست دکتر رستم وندی معاون وزیر کشور و رییس سازمان اجتماعی برگزار شد، گفت: در این جلسه به پیشنهاد بنده مقرر شد در جلسات ستاد مدیریت بحران استان خوزستان نمایندگان سازمان های مردم نهاد وزارت ورزش و جوانان حضور داشته باشند. همچنین مقرر شد در هر یک از کمپ های اسکان موقت و اضطراری در شهر اهواز، تیم های مداخلات روانی و مشاوره متشکل از سمن های جوانان به طور ثابت حضور داشته باشند.

   وی ادامه داد: مقرر شد جهت کنترل و ارتقای روحیه اقشار آسیب پذیر (بانوان و کودکان ) تیم هایی متشکل از سمن های جوانان با مشارکت و همکاری کانون پرورش فکری کودکان استان خوزستان، نسبت به اجرای نمایش های عروسکی، توزیع اسباب بازی و ... اقدام کنند. همچنین مقرر شد در هر یک از کمپ های اسکان موقت و اضطراری وزارت ورزش و جوانان با همکاری وزارت بهداشت، درمانگاه تخصصی سیار در قالب یک دستگاه اتوبوس به طور ثابت مستقر باشد. پیش از این به صورت چرخشی در کمپ ها حضور پیدا می کردند که در بازدید نوبت دوم و شبانه اتوبوس ها در کمپ های قدس و تختی مستقر شده بودند

   محدث افزود: بازدید و حضور در کمپ های اسکان موقت ورزشکاه تختی و قدس در دو نوبت صبح و شب، تجهیز کمپ های اسکان موقت و اضطراری متعلق به وزارت ورزش و جوانان به تلویزیون و پروژکتور با همکاری اداره کل ورزش و جوانان و مجمع سمنهای جوانان استان، در اختیار قرار دادن استخر و زمین های چمن مصنوعی موجود در ورزشگاه ها به خانواده های اسکان داده شده برای تامین بخشی از اوقات فراغت آنها، از دیگر اقداماتی بود که با هماهنگی مسئولان استان انجام شد.

   وی با اشاره به حضور در قرارگاه عملیاتی هلال احمر به ریاست معاون عملیات هلال احمر کشور، گفت: در این جلسه که به صورت ویدئو کنفراس با روسای هلال احمر در استان لرستان و گلستان برگزار شد، گزارشی از اقدامات وزارت ورزش و جوانان ارائه شد. در این جلسه سلیمی، معاون عملیات هلال احمر کشور از تأکید وزیر ورزش و جوانان به جهت حضور سازمان های مردم نهاد جوانان و ورزشکاران در فرایند امداد و کمک رسانی به استان های سیل زده و از هماهنگی و همکاری وزارت ورزش و جوانان با هلال احمر تقدیر و تشکر کرد. همچنین پیام توییتری مقام عالی وزارت مبنی بر دستور به هیات های قایقرانی، اتومبیل رانی و فدراسیون پزشکی ورزشی جهت تمرکز امداد رسانی به استان خوزستان، قرائت شد. پیش از این نماینده هلال احمر در جلسه ستاد مدیریت بحران به نیاز شدید به قایقران و اتومبیل های نیمه سنگین جهت عملیات امداد و نجات سخن گفته بود. این پیام به شدت مراتب تحسین روسای هلال احمر را در پی داشت.

   محدث همچنین به بازدید هوایی از مناطق آب گرفته و خسارت دیده استان خوزستان اشاره کرد و گفت: این بازدید هوایی به همراه رییس جمعیت جوانان هلال احمر از مناطق حمیدیه، بستان، سوسنگرد و شهر اهواز صورت گرفت. پس از انجام این بازدید و شناسایی محل های نیازمند به کمک، مقرر شد سمن های متخصص در امداد و نجات و قایقران های اعزامی از استان های کرمان، بوشهر، مازندران با هماهنگی هلال احمر در محل های مشخص شده مستقر شوند. مقرر شد تیم امداد و نجات متشکل از قایقران ها، سمن های آموزش دیده در امداد و نجات و تیم های پخت و طبخ غذا از سوی وزارت ورزش و جوانان در نقاط مشخص شده استقرار یابند. به طور مثال دو تیم پخت و طبخ غذا اعزامی از استان کرمان در حمیدیه مستقر شدند.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 23,471,266
تعداد بازدید امروز : 21,243
تعداد بازدید دیروز : 18,380
آخرین به روزرسانی : 1398/06/02