امروز : شنبه 27 مهر 1398
   
  • در نشست با کارآفرینان جوان کشور مطرح شد

   تندگویان: جوانان پر امید ترین بخش کشور هستند / نگرش اشتغال زا به سمن ها وارد کردیم / به توانمند سازی شبکه های تخصصی سمن ها اصرار داریم

   تندگویان: جوانان پر امید ترین بخش کشور هستند / نگرش اشتغال زا به سمن ها وارد کردیم / به توانمند سازی شبکه های تخصصی سمن ها اصرار داریم

   معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: به جرات می توانم بگویم پر امید ترین جایگاه کشور جوانان هستند. در سفر هایی که به استان ها دارم امیدهایی در جوانان می بینم که باورکردنی نیست. آنها که حرف از ناامیدی جوانان می زنند بروند در استان ها و روستا ها ببینند که جوانان با دست خالی و بدون کمک دولتی رصد خانه و بیمارستان ساخته اند و در دل روستا ها صادرات انجام می دهند اما به هر حال مشکلات و نارضایتی هم وجود دارد که فقط مخصوص جوانان نیست.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، محمد مهدی تندگویان، عصر امروز در نشست با کارآفرینان جوان کشور که با حضور سید فرید موسوی رئیس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی، باکری مشاور معاون اول رئیس جمهور و حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در ساختمان جوانان وزارت ورزش و جوانان برگزار شد، با اشاره به نکات و مسائل مطرح شده در جلسه گفت: خیلی از موارد مطرح شده در حیطه وظایف ما نیست اما با اشرافی که به حوزه صنعت و اقتصاد کشور به سبب کار و فعالیت در نهادهای مختلف اقتصادی و بازرگانی دارم، عمده مشکل اقتصاد ایران را دولتی بودن آن می دانم.
   وی تصریح کرد: یک بازرگان چه لزومی دارد برای کار اقتصادی که می خواهد انجام دهد به دنبال دولت باشد. ما به یک نهاد اقتصادی در کشور نیاز داریم که آزاد، غیر دولتی و به دور از سیاست باشد، اگر چه حتما باید نظارت هم بشود.
   معاون امور جوانان در بخش دیگری از سخنانش به گزارش فعالیتهای این معاونت در حوزه اقتصاد و اشتغال پرداخت و تصریح کرد: ما در وزارت ورزش و جوانان نه مسئولیت ایجاد اشتغال مستقیم و نه وظیفه ای برای ورود به حوزه های اقتصادی به صورت مستقیم داریم ولی به دلیل نگاه جوانگرایانه ای که ساختارشکن نیز بوده است به این حوزه ها ورود کردیم.
   وی توضیح داد: در اولین قدم سن مدیریت حوزه جوانان را 20 سال کاهش دادیم و در استان ها نیز همه معاونین جوانان را با رویکرد جوانگرایی تغییر دادیم و در حالی که تا دو سال گذشته فقط یک معاون جوانان بانو در استان ها داشتیم اما امروز در 8 استان از بانوان به عنوان معاون جوانان استفاده می کنیم و این رویکرد را هم چنان ادامه می دهیم.
   تندگویان به توسعه تشکل های جوانان در دو سال اخیر اشاره کرد و گفت: زمانی نگرش کشور به سمن ها فقط کارهای عمرانی جهادی بود اما ما این نگرش را تغییر دادیم و موضوع اشتغال را در دل تشکلها آوردیم و عملیاتی کردیم.
   وی با بیان این که که کار داوطلبانه نمی تواند غیر اقتصادی باشد، افزود: سمنها اگر چه نباید سود و سرمایه انباشته داشته باشند اما باید درآمدی داشته باشند تا بتوانند اشتغال خود را تامین کنند. تا درآمد و اشتغالی نباشد نمی توانیم انتظار داشته باشیم سمن ها در موضوعات مختلف به کمک دولت بیایند.
   معاون وزیر ورزش و جوانان با بیان این که امروز تعداد سمن های جوانان از 100 سمن در سال 92 به 2700 سمن در حال حاضر افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: شبکه سازی تخصصی سمن ها را از سال قبل آغاز کردیم که اتفاقا در حوزه های کارآفرینی و اشتغال بسیار فعال هستند و در حوزه های دیگر مانند گردشگری، آسیبهای اجتماعی، کشاورزی و ... کارهای بزرگی انجام می دهند که انتظار ما از کارآفرینان جوان این است که از این ظرفیت ها استفاده کنند. هر دو نهاد عمومی غیر دولتی هستند و بدون دخالت دولت می توانند با هم افزایی، کارهای اقتصادی بزرگی انجام دهند.
   وی با بیان این مطلب که به توانمند سازی شبکه های تخصصی سمن ها اصرار داریم، ادامه داد: در شبکه تخصصی کارآفرینی ما جوانان را آموزش می دهیم، توانمند می کنیم و از ایده های آنها در جهت رونق تولید و اقتصاد استفاده کرده و از آنها حمایت می کنیم که می توانیم از تجارب کارآفرینان جوان در کلاس ها و دوره های توانمند سازی سمن ها نیز استفاده کنیم.
   تندگویان با بیان این که از طریق صندوق کارآفرینی امید و بانک رسالت توانستیم پنج هزار اشتغال مستقیم در کشور ایجاد کنیم، توضیح داد: کل اعتبارات وزارت ورزش و جوانان در این حوزه 120 میلیارد تومان بود که 90 میلیارد تومان آن محقق شد، در حالی که اعتبارات یک وزارت خانه دیگر که مسئولیت مستقیم در این حوزه دارد 15 هزار میلیارد تومان است که اگر با همین مدل ما این اعتبار مصرف شود می تواند به حل مشکل اشتغال کمک زیادی کند. ما حاضریم مدل ایجاد اشتغال خودمان را در اختیار نهاد های دیگر بگذاریم.
   وی همچنین به لزوم ایجاد ساختاری برای حوزه بین الملل جوانان تاکید کرد و گقت: چه در حوزه دیپلماسی و چه در حوزه اقتصاد، وجود ساختاری به عنوان حوزه بین الملل جوانان احساس می شود.
   معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان همچنین بر لزوم تغییر تفکر مدیریتی در اتاق های اقتصادی و بازرگانی با رویکرد فکر جوان، تاکید کرد و گفت: وقت آن رسیده که با تجربه های ما در این حوزه کار مدیریت را به جوانان واگذار کنند و خود نیز به عنوان مشاوران با تجربه در کنار مدیران جوان باشند.
   وی با بیا ن این که نطرات و حرف هایی از جنس این که نا امیدی در جوانان کشور وجود دارد را اصلا قبول ندارم، افزود: به جرات می توانم بگویم پر امید ترین جایگاه کشور جوانان هستند. در سفر هایی که به استان ها دارم امیدهایی در جوانان می بینم که باورکردنی نیست. آنها که حرف از ناامیدی جوانان می زنند بروند در استان ها و روستا ها ببینند که جوانان با دست خالی و بدون کمک دولتی رصد خانه و بیمارستان ساخته اند و در دل روستا ها صادرات انجام می دهند اما به هر حال مشکلات و نارضایتی هم وجود دارد که فقط مخصوص جوانان نیست.
   تندگویان افزود: امید در جوانان وجود دارد چون به آینده امید دارند و به دلیل فشارها و تحریم هایی که بوده، اتفاقا به راه کارهای خوبی هم رسیده اند و کافی است که ما دولتی ها سد راهشان نشویم.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 24,710,162
تعداد بازدید امروز : 5,146
تعداد بازدید دیروز : 13,531
آخرین به روزرسانی : 1398/07/26