امروز : یکشنبه 03 شهریور 1398
   
  • اعلام برنامه های روز و هفته تشکلها و مشارکت های اجتماعی

   سالک: لیست ریز پرداخت به سمن ها منتشر می شود

   سالک: لیست ریز پرداخت به سمن ها منتشر می شود

   مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت های داوطلبانه جوانان با تاکید بر شفاف سازی در حوزه سمن های جوانان گفت: یکی از کارهای ما در این راستا این است که لیست ریز پرداخت های خود به سمن های جوانان را از روز سه شنبه و با رونمایی از سامانه توانمندسازی سمن ها در آن سامانه منتشر خواهیم کرد.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، سجاد سالک در خصوص برنامه های این دفتر در هفته تشکلها و مشارکت های اجتماعی گفت: در این هفته و در سراسر کشور برنامه هایی برای بزرگداشت داشت روز و هفته تشکلها و مشارکت های اجتماعی با دو هدف آشنایی مردم با مفهوم مشارکت های اجتماعی و معرفی فعالیت‌های نهادمند اجتماعی در قالب تاسیس ان جی او و دوم تقدیر از سمن های فعال در حوزه های اجتماعی در حال برگزاری و انجام است.
   وی ادامه داد: این روز مناسبت خوب و ارزنده ای است که از طرف شورای فرهنگ عمومی در تقویم ملی قرار گرفته است که اگر تاکید داریم و اصرار داریم حتماً سازمان‌های مردم نهاد پای کار بیایند و برای باز کردن مشکلات تاثیر گذار باشند دولت هم باید نشان دهد که ارزش کار سازمان‌های مردم نهاد را درک می کند و برای آنها احترام قائل است و هم کمک می‌کند تا مسائل و مشکلاتشان برطرف شود.
   سالک گفت: این روز بهانه ای است تا هم خدا قوت و خسته نباشید به فعالان جوان و همیشه در صحنه بگوییم و هم اینکه عموم مردم را دعوت کنیم تا در کنار زندگی خود زمانی را هم برای کار داوطلبانه اختصاص دهند.
   وی تصریح کرد: در این راستا چند برنامه بزرگ در این هفته داریم که در اولین برنامه روز سه شنبه 22 مرداد مصادف با روز ملی تشکلها و مشارکت‌های اجتماعی، با حضور دکتر سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان از سامانه توانمند سازی جوانان رونمایی خواهیم کرد.
   سالک توضیح داد: در این سامانه همه فعالیت های مرتبط با برگزاری طرح ها و کارگاه ها، تصویب آنها در شورای داوری و نظارت بر اجرای آنها توسط ما به صورت آنلاین انجام خواهد شد و به این ترتیب هم سرعت کار بالا می رود و هم در راستای حرکت به سمت دولت الکترونیک قدم بزرگی برداشته خواهد شد و مهمتر از همه اینکه یک فرصت عادلانه برای همه افراد در همه نقاط کشور فراهم می کند تا بدون نیاز حضوری در اداره کل ورزش و جوانان استان، در هر نقطه ای که هستند به سامانه متصل شوند، طرح خود را ارائه کنند و به فعالیت‌های اجتماعی بپردازند.
   وی با بیان این که گاهی اعتراضاتی از سوی جوانان برای گم شدن طرح ها و یا عدم رسیدگی و پاسخگویی به طرح آنها صورت می گرفت گفت: با راه اندازی این سامانه هیچ طرحی از جریان رسیدگی خارج نمی شود و همه طرح ها قابل پیگیری هستند.
   مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت های داوطلبانه جوانان با تاکید بر شفاف سازی در حوزه سمن های جوانان گفت: یکی از کارهای ما در این راستا این است که لیست ریز پرداخت های خود به سمن های جوانان را از روز سه شنبه و با رونمایی از سامانه توانمندسازی سمن ها در آن سامانه منتشر خواهیم کرد.
   وی ادامه داد: این لیست همان فهرستی است که ما به مراجع نظارتی اعلام می‌کنیم که با در اختیار گذاشتن آن در افکار عمومی و سمن ها به همه اطمینان خواهیم داد که مغایرتی بین آن ها وجود ندارد و هر مغایرتی می تواند مورد اعتراض افراد و رسیدگی مراجع نظارتی قرار بگیرد.
   سالک با بیان این که از همه سمن ها می خواهیم که گزارش ریز پرداخت های ما را به صورت دقیق مطالعه کنند، افزود: ما این اقدام را ضد فساد و فساد ستیز می دانیم که به شفاف سازی و جلوگیری از ارتباطات ناسالم و غیر شفاف کمک خیلی زیادی می‌کند و امیدواریم در همه دستگاه های دولتی این اتفاق بیفتد.
   مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه جوانان وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: ما با صدای بلند و شفاف عملکرد مالی خود را در اختیار افکار عمومی قرار می دهیم و از روز سه شنبه مجموعه اعتبارات مان به صورت استان به استان و سمن به سمن قابل رصد است.
   وی همچنین در خصوص دیگر برنامه‌های هفته تشکلها و مشارکت های اجتماعی گفت: در روز پنجشنبه با همکاری معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی، فدراسیون ورزش همگانی و شبکه ورزش، مسابقه پاک ورزی برای اولین بار به صورت ملی در ساحل بابلسر انجام خواهد شد.
   سالک با بیان این که این مسابقه یک رویداد ورزشی و محیط زیستی است و اجرای آن را سمن های جوانان استان مازندران بر عهده دارند، افزود: در این مسابقه شرکت کنندگان در یک محدوده ۵ کیلومتری در بابلسر اقدام به پیاده روی می ‌کنند و در این برنامه کسی برنده است که هم زودتر به خط پایان برسد و هم کیسه های زباله ای که برای پاکسازی ساحل بابلسر در اختیار دارد را پر کرده باشد.
   وی در خصوص برنامه های استان‌ها در این هفته گفت: در استان های مختلف برنامه ها متفاوت است که از جمله همین مسابقه پاک ورزی که به صورت ملی در بابلسر انجام می شود به صورت استانی نیز در مناطق مختلف استان توسط سمن های آن استان برگزار خواهد شد.
   همچنین برنامه های متنوع محیط زیستی در استان ها برگزار می شود و با هماهنگی میراث فرهنگی نیز در روز ۲۲ مرداد بازدید از موزه های کشور برای فعالین نهادهای اجتماعی و تشکل های جوانان و بازدید از تعدادی از موزه های تهران به صورت گروهی و اعلام لیست به ادارات کل ورزش و جوانان استان رایگان است.
   مدیرکل مشارکت های اجتماعی و فعالیت های داوطلبانه جوانان ادامه داد: یکی از مهمترین برنامه های ما تقدیر از فعالان سازمان های مردم نهاد جوانان در یک سال گذشته است که این سمن ها در حوزه سیل، زلزله و امداد رسانی فعالیت های خوبی داشتند که به این مناسبت از آنها تقدیر و تشکر می شود. برگزاری نشست های هم اندیشی سمن ها با مسئولان استانی از دیگر برنامه های ما در این هفته است.
   سجاد سالک با اشاره به برگزاری برنامه های هفته ازدواج توسط سمن های جوانان در کل کشور گفت: امسال با حضور خانم کریمی برگزاری برنامه های هفته ازدواج شور و رونق زیادی پیدا کرد. با توجه به محدودیت منابعی که کل کشور دچار آن است برگزاری کل برنامه ها بر عهده سازمان‌های مردم نهاد گذاشته شد تا با برنامه ریزی و جذب منابع و با حداقل هزینه ممکن این برنامه ها برگزار شود.
   وی ادامه داد: روی کرد اصلی در این هفته، ترویج ازدواج آسان بود و در عین حال کارگاه های مشاوره رایگان پیش از ازدواج و تقدیر از زوج های جوان نیز در همه استانها برگزار شد. اتفاق مهمی که در برگزاری برنامه های این هفته افتاد این بود که پیام برگزاری ازدواج ساده، امسال به دلیل گستردگی برنامه ها، تبلیغات زیاد و برنامه های متنوعی که برگزار شد پژواک وسیعی پیدا کرد و رویکرد تبلیغ و ترویج فرهنگ ازدواج به خوبی رخ داد که این اتفاق اثرات بلند مدت خود را خواهد داشت.
   سالک درخصوص چگونگی برگزاری برنامه ها توسط سمن ها گفت: مهمترین نکته در این رابطه این است که فعالان سازمان های مردم نها، افراد داوطلبی هستند که و روحیه آنها کار خیر و عام المنفعه است.
   وی توضیح داد: افرادی که در سازمان‌های مردم نهاد فعالیت می کنند دنبال منفعت و سود شخصی نیستند و دغدغه ای دارند که برای آن ارزش قائلند و به دنبال کسب روزی از این راه نیامده اند. وقتی که روحیه سوداگرانه حاکم نباشد بخشی از هزینه ها به صورت طبیعی کاهش پیدا می کند ضمن اینکه وقتی افراد با شور و شوق و انرژی و به صورت داوطلبانه کاری انجام می دهند کمک می کند تا برنامه ریزی بهتر باشد و آن کار را به نحو ه احسن انجام دهند.
   مدیرکل مشارکت های اجتماعی و فعالیت های داوطلبانه جوانان تصریح کرد: افراد برای این که کارشان را به ثمر برسانند ناچار می شوند از ارتباطات شخصی خود کمک بگیرند و سراغ دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف و خیرین بروند و توان همه آنها را پای کار بیاورند و طبیعی است که وقتی مشارکت عمومی و مشارکت گروهی دستگاه ها و ارگان ها با هم جلب می شود نتیجه کار بهتر خواهد بود.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 23,475,832
تعداد بازدید امروز : 2,714
تعداد بازدید دیروز : 23,095
آخرین به روزرسانی : 1398/06/03