امروز : یکشنبه 28 مهر 1398
   
  • در نشست خبری معاونت امور جوانان به مناسبت هفته دولت

   تندگویان: یکی از رسالت‌های اصلی ما تامین بخشی از امید جوانان است

   تندگویان: یکی از رسالت‌های اصلی ما تامین بخشی از امید جوانان است

   معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه یکی از رسالت‌های اصلی ما تامین بخشی از امید جوانان است، گفت: وظیفه ما این است که اگر اتفاق مثبتی در این حوزه می افتد درست به مردم نشان دهیم. ما برنامه های حوزه جوانان را با حداقل اعتبار و با اجرای خود جوانان برگزار می‌کنیم به طور مثال در هفته گذشته روز بین المللی جوانان را با حضور مهمانان خارجی و داخلی با استفاده از ظرفیت جوانان سمن ها برگزار کردیم که حتی یک ریال برای این برنامه اعتبار پرداخت نکردیم.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، نشست خبری محمدمهدی تندگویان معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان و مدیران کل این حوزه به مناسبت هفته دولت صبح امروز در محل وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.
   تندگویان در ابتدای این نشست با تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر از همه رسانه ها برای پوشش و انعکاس اخبار حوزه جوانان تشکر کرد.
   وی در بخش اول صحبت های خود به تعداد سمن های ثبت شده در سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: از ابتدای امسال تعداد ۱۸۶ سمن در کشور ثبت شده که با این عدد به تعداد دو هزار و ۵۰۰ سمن در کل کشور رسیدیم که استان‌های البرز و اصفهان جزو برترین استان های ما در این حوزه هستند.
   تندگویان با بیان این که عمده فعالیت سمن های ما در حوزه اجتماعی است، ادامه داد: از ۹۳۵ طرح جوانان در کل کشور با اعتبار بالای ۶ میلیارد تومان حمایت کرده ایم.
   معاون امور جوانان ادامه داد: در حوزه کارگاه های دانش افزایی تعداد ۷۲۳ کارگاه و دوره آموزشی برای سمن ها برگزار شده است.
   وی به جلسات سه شنبه های وزیر ورزش و جوانان با جوانان اشاره کرد و گفت: کار خوبی که در این دو سال انجام شده این است که در عرض این دو سال تمام مجامع استانی سمن ها با وزیر ورزش و جوانان دیدار داشتند و مطالبات شان را مطرح کردند که ما بر اساس درخواست ها و مطالبات آنها برنامه‌ریزی کردیم و موضوعات شان را پیگیری می کنیم.
   تندگویان به راه اندازی سامانه توانمندسازی سمن ها اشاره کرد و گفت: یکی از اشکالاتی که به این حوزه وارد می شد شفاف نبودن موضوعات و مدل توزیع اعتبارات و حمایت‌های ما از سمن ها بود که با راه اندازی این سامانه همه فعالیت ها و حمایت هایی که انجام می‌شود از جمله حمایت از طرح ها و تخصیص اعتبارات و طرح‌های در حال بررسی و چگونگی بررسی طرح ها، کاملاً قابل رصد و پایش برای همه افراد و نهادها خواهد بود.
   تندگویان با بیان اینکه یکی از رسالت‌های اصلی ما تامین بخشی از امید جوانان است، گفت: وظیفه ما این است که اگر اتفاق مثبتی در این حوزه می افتد درست به مردم نشان دهیم. ما برنامه های حوزه جوانان را با حداقل اعتبار و با اجرای خود جوانان برگزار می‌کنیم به طور مثال در هفته گذشته روز بین المللی جوانان را با حضور مهمانان خارجی و داخلی برگزار کردیم که حتی یک ریال برای این برنامه اعتبار پرداخت نکردیم. گروه موسیقی، مجری، قاری و پذیرایی همه با استفاده از ظرفیت سمنهای استان ها بود که بدون دریافت یک ریال کارها را انجام دادند. ما تنها هزینه اقامت آنها را پرداخت کردیم که آن هم با هماهنگی های به عمل آمده با کمترین هزینه انجام شد.
   وی ادامه داد: در حوزه جوانان هدف ما توانمند کردن جوانان برای برگزاری رویدادهای بین المللی با حداقل امکانات است که این کار را بارها انجام دادیم و برای اجرای برنامه های هر بخشی از دولت آمادگی داریم به بهترین شکل و با کمترین اعتبارات، آنها را برگزار کنیم.
   تندگویان به برگزاری هفته ازدواج اشاره کرد و گفت: در این هفته تغییر نگرش خود از حالت برنامه های نمادین و شعاری به عملیاتی را اعلام کردیم و تولید و محتوای بسیار زیادی در کل کشور انجام شد و مردم زیادی از برنامه‌های آن استقبال کردند.
   وی با انتقاد از برخی رسانه ها که کارهای خوب را سیاه جلوه می کنند، گفت: به مدل برخوردی که امید را از جوانان می گیرد و سیاه نمایی می کند انتقاد داریم. می گویند مدیران کلی که منصوب کرده اید خیلی جوان هستند و هیچ سابقه عملیاتی ندارند. سوال ما این است اگر در این معاونت نخواهیم جوانگرایی کنیم پس کجا باید این کار را انجام داد؟ در حالی که با یک ارزیابی ساده می توان فهمید که این مدیران کل جوان، تغییر و تحول زیادی در این حوزه انجام دادند.
   معاون امور جوانان به موضوع ارزیابی و رتبه بندی سمن ها برای اولین بار در کشور اشاره کرد و گفت: در این خصوص عامل چهارمی را طرف قرارداد قرار دادیم تا خودمان مستقیماً وارد ارزیابی و رتبه‌بندی نشویم. به طور پایلوت در دو استان ارزیابی‌ها انجام و به اتمام رسیده است و بعد از آن در همه استان ها کار ارزیابی آنها آغاز خواهد شد و سال آینده جدول کامل رتبه بندی سمنهای جوانان استانها منتشر خواهد شد ونهادها می‌توانند از این رتبه بندی برای برون سپاری کارهای خود استفاده کنند. ممکن است در این رتبه بندی بعضی سمن ها نیز از طرف خود ما حذف شوند.
   وی به موضوع شناسه سمن ها اشاره کرد و گفت: با وجود مشکلاتی که در این خصوص وجود داشت الان کار با یک سرعت خوبی در حال انجام است و استان به استان با کمک ادارات کل در حال رفع مشکلات هستیم. در استان‌های خراسان رضوی و مازندران به طور کامل موضوع ‌شناسه سمنها حل شده است و اگر خوب پیش برویم تا پایان امسال پیش بینی می شود موضوع شناسه سمن ها به طور کامل حل شود و همه نمادها بعد از آن می‌توانند با سمن های جوانان وارد قرارداد شوند.
   تندگویان به موضوع تسهیلات اشتغالزایی جوانان اشاره کرد و گفت: از طریق بانک رسالت ۱۴ میلیارد تومان به این حوزه اختصاص داده شد و ۵۸۵ هسته کاری در ۱۶ استان ایجاد شد که همه این کارگاه ها قابل بازدید هستند. مدل بانک رسالت یک مدل چرخه تولید است که مواد اولیه را خودش تامین می کند و برای راه اندازی این چرخه وام می‌دهد و سپس فرآورده را خریداری می‌کند که این مدل توانسته ۱۷۵۵ اشتغال مستقیم ایجاد کند.
   وی ادامه داد: همچنین در موضوع صندوق کارآفرینی امید ۹۰ میلیارد تومان اعتبار پرداخت شد و از این طریق ۲۱۰۰ اشتغال مستقیم در کشورایجاد شده است. برای راستی آزمایی این موضوع نیز قراردادی با جهاد دانشگاهی امضا کردیم که از طریق آن ها این موضوعات رصد و پایش می شوند و گزارش آن به ما داده خواهد شد.
   معاون وزیر ورزش و جوانان به طرح سرباز مهارت اشاره کرد و گفت در این خصوص با ستاد کل نیروهای مسلح وارد مذاکره شدیم و موضوع مهارتی سربازان در حوزه‌های مهارتهای زندگی و اشتغال را بر عهده گرفتیم. از اول امسال متعهد شدیم ۱۶ هزار سرباز را آموزش دهیم که تا الان ۸ هزار سرباز آموزش دیده اند.
   وی با بیان اینکه مدارک ما قابلیت ترجمه بین المللی را دارد، گفت: مهارت های پایه اشتغال در همه شغل ها و مهارتهای پایه زندگی را به سربازان آموزش می دهیم و انتظار داریم در خصوص حضور سربازان در این دوره‌ها ستاد کل نیروهای مسلح همکاری لازم را داشته باشد.
   معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: در ابتدای دولت هفت خانه جوان وجود داشت و در حال حاضر 60 خانه به بهره‌برداری رسید. در کل کشور حدود 100 خانه جوان در حال ساخت است و پیشبینی می‌کنیم تا پایان دولت به رقمی مطلوب برسیم. و اگر با همین شتاب پیش برویم تا افق 1400 حدود 400 خانه جوان احداث خواهد شد.
   وی اضافه کرد: هفته جوان حدود 14 هزار و 231 برناه در کل کشور از جمله برنامه‌های آموزشی، کارگاهی، جشنواره و... اجرا شد که از این برنامه‌ها 1 میلیون و 300 هزار نفر استقبال کردند.
   تندگویان با اشاره به سیل اخیر در برخی استان‌های کشور گفت: ستادی در حوزه سیل راه‌اندازی شد و هر مدیرکل در معاونت امور جوانان مسئول چند استان شدند و در آن استان ها حضور پیدا کردند. بررسی‌های آماری انجام شد که چه نیروهایی در این استان‌ها مورد نیاز هستند. 2 هزار و 162 نفر نیروی متخصص اعزام شد و همچنین اقلام مورد نیاز از سراسر کشور برای استان‌های سیل زده جمع‌آوری شد. از سوی دیگر شبکه امداد و نجات در سمن‌ها راه‌اندازی شده است و با مشارکت هلال احمر آموزش‌های کارگاهی ارائه شده است. دبیرخانه کشوری درست کردیم تا ساماندهی سراسری صورت بگیرد.
   معاون وزیر ورزش با اشاره به فعالیت‌های این معاونت در امر ازدواج اظهار کرد: در سال جاری 30 میلیون تومان وام ازدواج به افراد اعطا شد و تا پایان تیر 98 حدود 490 هزار و 749 نفر متقاضی دریافت وام داشتیم که از این تعداد 281 هزار و 549 نفر تا پایان تیرماه این وام را دریافت کردند. حدود 8 هزار و 400 میلیارد تومان برای اعطای وام پرداخت شده است.
   تندگویان اضافه کرد: برای امر ازدواج هدف‌گذاری مراکز ازدواج را داشتیم که انشالله تا پایان 98 حدود 400 دفتر قابل بهره‌برداری خواهد بود. همچنین در بحث کارگاهی آموزشی قبل، بعد و حین ازدواج 33 هزار و 458 ساعت آموزش ارائه شد و در سه ماه اول سال 98، 230 شهرستان، 20 استان و 962 کارگاه برگزار شد. حمایت از مراکز تخصصی زنان صورت گرفته است و 10 هزار نفر تسهیلات مشاوره ر ایگان اعطا شده است مربیان متخصص ازدواج نیز آموزش دیده‌اند که می‌توان به 4 هزار و 479 نفر مربی آموزش دیده اشاره کرد.
   وی ادامه داد: پروانه تخصصی مشاوره ازدواج علاوه بر دفاتر ارائه شده است همچنین برای اولین بار خیرین ازدواج فعال شدند و در 13 استان تا کنون مجمع خیرین ازدواج فعال شده است همچنین از 31 استان کشور خیرین به وزارت ورزش دعوت شده‌اند تا این مجمع شکل بگیرد. وزارت کشور نیز قول مساعدت داده است. خیرین ازدواج بنا است در بحث مسکن، تأمین کالا و تأمین شغل وارد شوند. اگر سامانه کشوری شکل بگیرد خدمات بیشتری به خیرین ارائه خواهیم داد.
   تندگویان با بیان سایر فعالیت‌هایی که در هفته ازدواج انجام شد برای اولین بار هفته فیلم در کشور اجرا شد و مبدع این سبک بودیم تا جشنواره فیلم در هفته ازدواج برگزار شود و هنرمندان به سوی ساخت آثار فاخر در حوزه ازدواج بروند. همچنین در کل کشور نمایشگاه ملزومات ازدواج را داشتیم و مشاوره رایگان در این هفته برای ازدواج به اجرا درآمد. از سوی دیگر برای اولین بار از رسانه ملی هر شب برنامه‌ای پخش شد و تولید محتوا صورت گرفت. جشنواره اقوام ازدواج ایرانی را داشته‌ایم و در خصوص ازدواج آسان بحث‌هایی صورت گرفت. برای اولین بار ائمه جمعه و جماعت به موضوع ازدواج پرداختند. همچنین به صورت نمادین برای نشان دادن قبح طلاق روز بدون طلاق داشته‌ایم و ای کاش در هر هفته و هر ماه این اتفاق رخ می‌داد تا مردم بدانند طلاق عمل زشتی است.
   معاون وزیر ورزش و جوانان با اشاره به افزایش سن جوانی که به تصویب شورای عالی جوانان رسیده است، اظهار کرد: تغییر سن جوانی سبب امید خواهد شد و حوزه عملکرد آموزش و پرورش با وزارت ورزش و جوانان را تفکیک کرد.
   تندگویان در پاسخ به این سوال که چرا استانداری‌ها همکاری لازم با سمن‌ها ندارند عنوان کرد: برخی از سمن‌ها عنوان می‌کنند که شناسه‌ای به آنها داده نمی‌شود این در صورتی است که برخی مدارک آنها ممکن است ناقص باشد و این قصور از سوی سمن‌ها شکل می‌گیرد. در برخی موارد هم استانداری‌‌ها باید همکاری لازم را داشته باشند که رایزنی‌های زیادی در این رابطه صورت گرفته است. سمن‌ها طبق قانون از مالیات معاف هستند اما باید شفافیت مالی داشته باشند و در این رابطه لازم است اظهارنامه مالیاتی تنظیم کنند. به این دلیل برخی از تشکل‌ها مایل به تشکیل پرونده ندارند اما آمادگی لازم از سوی معاونت امور جوانان وجود دارد.
   وی در پاسخ به سوالی مبنی بر هماهنگی با شهرداری در جهت استفاده از فرهنگسراها به عنوان خانه جوان گفت: عنوان شد که تا پایان 1400، 400 خانه جوان راه اندازی شود اما می‌توانم این قول را بدهم که تا پایان سال 99، 200 خانه جوان داشته باشیم. سازمان ملی جوانان در سراسر کشور طی سال‌های گذشته خانه‌های جوان زیادی داشت اما در دولت نهم و دهم به صورت بی رویه این خانه‌ها به نهادهای غیردولتی واگذار شد که بخشی از آنها قابل پس گیری نیست. سالهاست که در دعوای شهرداری و وزارت ورزش و جوانان تکلیف برخی از این خانه‌ها مشخص نیست و گاهی پای نهادهای دیگر در میان است. اما اگر این خانه‌ها به مجموعه بازگردد می‌توانیم به آمار قابل توجهی برسیم.
   وی اضافه کرد: در استان فارس و تهران خانه‌های جوانی داشتیم که بلا استفاده مانده است در استان تهران نیز به سبب سابقه‌ام در سیستم مدیریت شهری اطلاع دارم که فرهنگسراهای محلات و... وجود دارد همچنین امکانات مختلفی در کارها داریم که می‌توانیم به خانه سمن‌ها تبدیل کنیم. تشکل‌ها و سمن‌های زیادی داریم که بتوانیم در آن خانه‌ها فعال کنیم. اجاره خانه‌های جوان در تهران بسیار زیاد است و به دلیل اجاره بالا حدود 1 ماه خانه جوان تهران تعطیل شده است. اگر شهرداری پای کار بیاید و سمن‌سرای مشترک داشته باشیم از آن استقبال خواهند کرد از این رو باید با شهردار، استاندار و سایر دستگاه‌های مرتبط توافقی صورت بگیرد. فراموش نکنیم به دنبال تملک نیستیم بلکه به دنبال کار جوانان هستیم و می‌ توان با قرارداد چند ساله این بهره‌برداری از مجموعه‌هایی که بعضا رها شده است و بلااستفاده مانده صورت بدهیم.
   تندگویان در پایان با اشاره به آمار ازدواج و طلاق در سال 97 گفت: در سال 97 حدود 550 هزار و 565 مورد ازدواج و 175 هزار و 614 مورد طلاق در کشور داشتیم . میانگین ازدواج برای بار اول در این سال برای مردها 27.47 و برای خانم‌ها 23.35 سال بوده است. همچنین میانگین طلاق برای مردها 36 سال و زنان 32 سال در سال 97 بوده است.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 24,728,120
تعداد بازدید امروز : 8,211
تعداد بازدید دیروز : 14,893
آخرین به روزرسانی : 1398/07/28