امروز : شنبه 03 فروردین 1398
   
  • چوگان پس از 400 سال در قزوین احیا می شود

   چوگان پس از 400 سال در قزوین احیا می شود

   مدیر کل میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: ورزش اصیل و ملی چوگان که یادگار ارزشمند میراث ناملموس ایرانی است در تاریخ و ادبیات ما جایگاهی بس والا داشته و سزاوار است مورد بازشناسی و توجه قرار گیرد.

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت ورزش و جوانان و به نقل از روابط عمومی فدراسیون چوگان، محمدعلی حضرتی ها افزود: گزارش‌های حکیم نامدار طوس در شاهنامه از برگزاری پیوسته ورزش چوگان به عنوان ورزشی محتشم که با آمادگی جسمانی فوق العاده اسب و سوار همراه است حاکی از ریشه‌های عمیق این ورزش در ژرفای اسطوره و تاریخ ایران بوده و همواره مورد توجه اقشار مختلف مردم قرار داشته است.

   وی ادامه داد: در دوره صفویه نیز شهر قزوین یکی از مراکز برگزاری مسابقات چوگان و ورزش‌های پیوسته به آن از جمله قُپق اندازی بوده و جهانگردان و سفیران کشورهای اروپایی در سفرنامه‌ها و گزارش‌های خود به آن اشاره کرده‌اند.

   مشاور فرهنگی استاندار قزوین اظهار داشت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری در باره بازی چوگانچوگان مال ماست، ما رها کردیم، دیگران گرفتند”، “دنبال ورزش‌هایی بگردید که بومی ماست و مردم از آن ها خبر ندارند. مثلا ورزش چوگان که یک ورزش ایرانی است، الان هم در دنیا معمول است و چوگان بازی می‌کنند، ولی ما اصلا بازی چوگان بلد نیستیم، اصلا نمی‌دانیم چوگان چیست، بیائید اینها را احیا و زنده کنید چون جز فرهنگ شما و ملیت شماست”، احیای این ورزش اصیل ایرانی در مجموعه دولتخانه صفوی به مناسبت روز قزوین صورت می‌پذیرد و هیات چوگان با اجرای نمادین حیات دوباره به این ورزش حماسی خواهد داد.
   وی تصریح کرد: زمین استاندارد ورزش چوگان نیازمند مساحتی بالغ بر چند برابر زمین فوتبال است و با توجه به مقدورات استان و ضرورت‌های احیای این ورزش در قزوین مقرر شد فعلا این ورزش ملی به صورت نمادین در فضای باز داخل دولتخانه صفوی برگزار شود و با رایزنی‌هایی که صورت گرفت توانسیم علیرغم زمان کم و عدم وجود فضای مناسب مجموعه دولتخانه صفوی را آماده اجرای نمادین این بازی کرده و روز چهارشنبه، دوازدهم شهریور ماه مصادف با هفته گرامیداشت دولت و روز قزوین امیدواریم بتوانیم بعد از حدود ۴۰۰ سال در پایتخت صفوی که محل اجرای این بازی است این رخداد فرهنگی را باز زنده سازی نماییم.
   این بازی چوگان با همکاری میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری، شهرداری، ورزش و جوانان، فدراسیون چوگان کشور و هیات چوگان استان قزوین برگزار خواهد شد.

کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 20,037,492
تعداد بازدید امروز : 11,155
تعداد بازدید دیروز : 17,407
آخرین به روزرسانی : 1398/01/03