امروز : جمعه 03 خرداد 1398
   
  • جایگاه کنونی چوگان

   چوگان در برنامه "فرهنگ و ورزش" رادیو ورزش

   چوگان در برنامه "فرهنگ و ورزش" رادیو ورزش

   در برنامه فرهنگ و ورزش از رادیو ورزش با موضوع چوگان ضمن گفت و گوی تلفنی با حجت اله دهخدایی دبیر فدراسیون چوگان و کیومرث مولادوست به عنوان کارشناس به شرح و بررسی جایگاه کنونی چوگان در کشورمان پرداخته شد.

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت ورزش و جوانان و به نقل از روابط عمومی فدراسیون چوگان ، در ایام هفته هر روز صبح برنامه با فدراسیون ها ، اخبار چوگان و همچنین برنامه میراث ورزش ایرانی هر جمعه از ساعت 7 تا 8 صبح و برنامه جهان ورزش هر دو هفته یک بار در روز های پنجشنبه از ساعت 15 تا 16 اختصاص به ورزش کهن و ملی چوگان دارد ، که علاوه بر اینها در برنامه فرهنگ و ورزش از شبکه رادیویی ورزش طی یک برنامه ای ویژه با عنوان چوگان، به شرح و بررسی جایگاه کنونی چوگان در کشورمان پرداخته شده است که رادیو ورزش پخش می شود.


   در آغاز این برنامه نکاتی پیرامون چوگان عنوان شد و با طرح این نظرسنجی برای شنوندگان که آیا تا به حال یک مسابقه چوگان را از نزدیک یا از رسانه ها تماشا کرده اید در ارتباط تلفنی با کیومرث مولادوست به عنوان کارشناس، در رابطه با جایگاه واقعی این ورزش در سطح دنیا و مقایسه با کشور ایران گفتگو شد.   مولادوست با بیان این مطلب که پیشنه ورزش چوگان مربوط به تاریخ ایران است گفت: چوگان در دنیا جایگاه بسیار خوبی دارد و بسیاری از ورزش های کنونی از چوگان سرچشمه می گیرد. این ورزش تیمی در ایران باستان به دو شیوه ی روی زمین ویژه کودک و نوجوانان و روی اسب ویژه جوانان و بزرگسالان انجام میشده است و می توان گفت چوگان روی زمین منشا ورزش هایی مثل هاکی امروزه است.   در ادامه این برنامه زنده رادیویی، ضمن اشاره به اهمیت ویژه پولوتوریسم یا توریسم چوگان در بسیاری از کشورها از جمله هند، پاکستان، کشورهای عربی، مغولستان، کشورهای اروپایی، افریقای جنوبی، آراژانتین، استرالیا و اخیرا کشور آذربایجان، گفته شد که این کشورها با ارائه برنامه ها و مراسم هیجان انگیز متعدد و ارائه انواع خدمات توریستی توانسته اند گردشکران و دوستدران این ورزش را جذب کنند و ما نیز با توجه به مزیت های تاریخی، باستانی جغرافیایی و اب و هوایی ایران در حوزه های چوگان و گردشکری ورزشی و داشتن انواع صنایع دستی و حضور زیاد گردشکران خارج و داخلی، میتوانیم برای ایجاد و توسعه گردشکری چوگان به روش های موثری دست پیدا کنیم.


   در ادامه این برنامه، حجت اله دهخدایی با بیان پیشینه ای از ورزش چوگان و اقدامات انجام شده گفت: چوگان 600 سال قبل از میلاد مسیح در ایران شکل گرفته و مشق رزم جهت حفظ امادگی نظامیان برای دفاع از کشور بوده است بنابراین تمام جوانان این کشور به نوعی چوگان را بازی می کرده اند. هم اکنون نیز هشت روستا به نام چوگان و ضرب المثل های زیادی راجع گوی و چوگان داریم و این نشان دهنده آن است که این بازی در فرهنگ ما جا افتاده است.   وی فعالیت و تاسیس فدراسیون چوگان را از سال 1310 و تقریبا نود سال پیش عنوان کرد و گفت: این فدراسیون پس از انقلاب به واسطه وضعیت خاص اجتماعی مدتی به تعطیلی کشیده شد و مجدد در سال 81 و در پی تاکیدات و فرمایشات مقام معظم رهبری به شکل جدید تاسیس شد و فدراسیون چوگان در این مدت اقدامات بسیار شایان توجهی از جمله بازی های بین المللی، دعوت از تیم های خارجی، آموزش و گسترش این ورزش و حضور سه مربی خارجی نعل بندی، تیم ملی و تیم مربی باشگاهی از کشورهای آراژنتین و پاکستان در جهت عمومی کردن این ورزش انجام داده است.   دهخدایی در خصوص تبدیل ورزش چوگان به عنوان ورزش خاصان به ورزش عام گفت: چوگان ورزش خاصان نبوده است و تقریبا عمومی بوده ولی به واسطه خاص بودن این ورزش و نیاز به تجهیزات خاص، امرای ارتش در زمان هخامنشیان،ساسانیان و صفویان کسانی که میخواسته اند درجه سپهبدی را بگیرند باید چوگان را فرا می گرفتند یعنی میدان دهی، قدرت بدنی، فرماندهی فکر و ذهن و آمادگی کامل جسمی و فکری برای قرار گرفتن در آن مقام را داشته باشند.   وی گفت: به دلیل خاص و زیبا بودن این ورزش کشورهایی که اسب و سوارکار علاقه مند به انجام آن را داشته اند به این ورزش روی آورده اند و اکنون در حدود صد کشور دارای فدراسیون و بازی چوگان هستند.
    


    

   فایلهای پیوست
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 21,359,176
تعداد بازدید امروز : 8,644
تعداد بازدید دیروز : 17,813
آخرین به روزرسانی : 1398/03/03