امروز : پنجشنبه 02 خرداد 1398
   
  • در همایش سبک زندگی

   دکتر سلطانی فر: مصرف گرایی و کم تحرکی چالش بزرگ جامعه است

   دکتر سلطانی فر: مصرف گرایی و کم تحرکی چالش بزرگ جامعه است

   وزیر ورزش و جوانان توجه ویژه به نهاد خانواده را به منظور اصلاح سبک زندگی مورد تاکید قرار داد و سیاست وزارت ورزش و جوانان را توسعه و ترویج ورزش همگانی و همچنین توسعه سازمان های مردم نهاد به منظور تحقق سبک زندگی سالم دانست.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان ، دکتر مسعود سلطانی فر در همایش سبک زندگی که امروز به میزبانی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور در هتل لاله برگزار شد، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در اهمیت سبک زندگی که این موضوع را مسأله اساسی و مهم کشورعنوان کردند ؛ توجه و برنامه ریزی را به منظور تحقق سبک زندگی در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب مورد تاکید قرار داد.
   دکتر سلطانی فر سبک زندگی در هر جامعه را شیوه زیستن مردم و بیانگر فرهنگ یک ملت دانست و در ادامه مشکل جامعه به ویژه اکثریت جوانان را شیوه زندگی کم تحرک و مصرف گرا توصیف و به اصلاح آن تاکید کردو گفت: ((انتخاب شیوه زندگی کم تحرک و مصرف گرا و عادت به آن زمینه بسیاری از چالشها را فراهم کرده است و در این بین نقش و جایگاه تربیتی خانواده ها از اهمیت خاصی برخورداری است.)).
   وزیر ورزش و جوانان با اشاره به این مهم که شکل گیری سبک زندگی از خانواده ها شروع می شود، توجه به این نهاد را به منظور آغاز تحولات جامعه بیش از گذشته ضروری دانست .
   دکتر سلطانی فر با ابراز تاسف از موج فزاینده فناوری ها که خانواده ها را در زندگی شهری دچار کم تحرکی کرده است؛ فعالیت های بدنی و ورزش را در سبد خانواده ها دارای جایگاه پایینی ارزیابی کرد.
   وزیر ورزش و جوانان گرایش خانواده ها به مدگرایی را رو به افزایش عنوان کرد و در ادامه به مصرف گرایی بی رویه اشاره کرد و افزود: ((خرید کالاهای غیر ضروری باعث شده فرهنگ غلط مصرف گرایی جایگزین ساده زیستی شود و متاسفانه گسترش مصرف گرایی ،نگران کننده است . ))
   سلطانی فر در این بخش از صحبتهایش برخی آمارها را که بیش از میانگین مصرف جهانی است ، مورد توجه قرار داد و گفت:((مصرف نان و فراورده های نانی بسیار بالاتر از مصرف جهانی است ؛آب شرب ایرانیان هفتاد تا هشتاد درصد بالاتر از الگوهای جهانی است؛مصرف انرژی از میانگین کشورهای اتحادیه اروپا بالاتر است و در داروها نیز آمار مصرف را بالا دانست.))
   وزیر ورزش و جوانان سپس چاره اندیشه جدی برای مصرف گرایی غلط را مهم و ضروری اعلام کرد و ادامه داد: (( چاره اندیشی در این زمینه همراه با اقدام و عمل باید صورت گیرد و عزم همگانی می طلبد و فقط نباید از یک نهاد مطالبه کرد و همه نهادها باید در این زمینه تلاش کنند .))
   سلطانی فر وظیفه نهادهای فرهنگی و تربیتی را مهمتر از دیگر نهادها دانست و وزارت ورزش و جوانان همچنین دیگر نهادهای فرهنگی را ملزم به شرایط مناسب برای تحقق این اهداف عنوان کرد.
   وی در راستای اصلاح سبک زندگی اقدام مناسب را بهره گیری از رهنمودهایی رهبر معظم انقلاب دانست و تاکید کرد که رهنمودهایی معظم له می تواند نهادها را در هدف گذاری دقیقتر یاری کند.
   وزیر ورزش و جوانان توضیح داد: ورزش یکی از مولفه های مهم در سلامت جامعه است و یافته های پژوهشی نیز نقش مثبت ورزش و فعالیت بدنی در راستای بهبود سبک زندگی را تایید می کند، بنابراین ورزش یکی از اولویتها در زمینه اصلاح سبک زندگی محسوب می شود.
   دکتر سلطانی فر ادامه داد:باید در زمینه فرهنگ سازی بین مردم به منظور روی آوردن به ورزش همچنین زمینه سازی در راستای زیرساختهای ورزشی تلاش شود .البته این مهم در برنامه هایی که به مجلس شورای اسلامی ارائه دادم نیز قرار داشت و اعتقاد ویژه ای به گسترش ورزش همگانی دارم.
   وی با بیان این که هم افزایی و همگرایی بین دستگاه ها به منظور ترویج ورزش همگانی را دنبال می کنیم اظهار داشت: همچنین در این بین معتقدیم ورزش قهرمانی نیز که باعث شور و نشاط اجتماعی می شود باید مورد توجه و حمایت قرار داشته باشد.
   وزیر ورزش و جوانان همچنین بحث تبدیل شدن قهرمانان ورزشی به الگوهای اجتماعی را نکته بسیار مهمی عنوان و تاکید کرد: قهرمانانی که به الگو تبدیل می شوند ،در قالب گروه های مرجع قرار می گیرند و به همین دلیل ،ورزشکاران یکی از مهمترین محورها در راستای سالم سازی هستند که باید بر روی آنها تمرکز و سرمایه گذاری لازم صورت گیرد.
   دکتر سلطانی فر در ادامه توجه به مطالبات جوانان را در سبک زندگی سالم مهم بر شمرد و افزود: بخشی از مشکلات جوانان به دلیبل کم توجهی به نیازهای واقعی آنان بوده است که کمتر از ظرفیت های آنها برای حل مشکلاتشان استفاده شده است.
   سلطانی فر این بحث را ادامه داد و گفت: اگر امروز جوانان را به جای ظرفیت، چالش تلقی کنیم مشکلات حل نخواهد شد به همین دلیل قبل از پیچیدن نسخه برای جوانان باید از خود آن ها در حل مسائلشان استفاده کنیم.
   دکتر سلطانی فر برنامه های این وزارتخانه را در راستای بهبود اوضاع جوانان و حمایت از تاسیس سازمان های مردم نهاد عنوان کرد و گفت:((در حال حاضر یک هزارو پانصد سمن در سراسر کشور فعال هستند و در تلاش هستیم که تا یکسال آینده این تعداد به 2 هزار تا 2 هزار و پانصد سمن برسد.))
   وزیر ورزش و جوانان تاکید کرد:((در صددیم با تشکیل ستاد ساماندهی امور جوانان در ابعاد کشوری ،استانی و شهرستانی موضوعات مرتبط با سبک زندگی سالم را از خروجی جلسات برداشت کنیم .
   دکتر سلطانی فر با بیان این که 12 خانه جوان در کشور فعال هستند، این مراکز را موجب خلق فرصت های پویا برای جوانان دانست و گفت: 19 خانه جوان دیگر تا پایان سال 95 در سراسر کشور فعال خواهند شد.
   وزیر ورزش و جوانان در پایان مباحثی که ارائه داد گفت: وزارت ورزش و جوانان توجه ویژه ای به نتایج همایش سبک زندگی خواهد داشت.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 21,349,028
تعداد بازدید امروز : 16,309
تعداد بازدید دیروز : 24,820
آخرین به روزرسانی : 1398/03/02