امروز : دوشنبه 04 تیر 1397
   
  • با حضور معاون وزیر و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی

   سومین نشست مسئولین کمیته فرهنگی فدراسیون های ورزشی کشور برگزار شد

   سومین نشست مسئولین کمیته فرهنگی فدراسیون های ورزشی کشور برگزار شد

   سومین نشست مسئولین کمیته فرهنگی فدراسیون های ورزشی کشور صبح امروز در فدراسیون جانبازان برگزار شد

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان سومین نشست مسئولین کمیته فرهنگی فدراسیون های ورزشی کشور با حضور معاون فرهنگی، آموزش و پژوهش، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی و همچنین مسئولین فرهنگی فدراسیون های ورزش کشور صبح امروز در فدراسیون جانبازان برگزار شد.
   دکتر عبدالحمید احمدی در ابتدای سخنانش به تاثیرات فرهنگی اجتماعی ورزش در بخشهای مختلف جامعه اشاره کرد و گفت :ورزش بی شک یکی از مولفه های اثر گذار در ابعاد مختلف زندگی مردم است که این اثر گذاری می تواند مثبت باشد یا منفی. با این رویکرد برای افزایش اثر گذاری مثبت ورزش می بایست نگاه عمیق و گسترده تری به برنامه ها و فعالیتهای ورزشی داشته باشیم.
   معاون فرهنگی،آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه این نشست ها با هدف تبادل اطلاعات، هم افزایی و استفاده از دانش صاحبنظران فرهنگی کشور پیگیری میشود خاطر نشان ساخت: باید از فدراسیون هایی که در این حوزه های فرهنگی و اجتماعی فعال هستند الگو گرفته شود و به بخشهای دیگر ورزش تعمیم داده شود.
   او تاکید کرد ورزش در بخش های سیاسی ،اجتماعی ،تربیتی و اقتصادی بسیار مورد توجه است ضمن اینکه نمیتوان از تاثیرات فرهنگی ورزش در ابعاد داخلی و بین المللی غافل بود بنابراین فدراسیون های ورزشی باید نگاه جامع فرهنگی به ورزش را در ابعاد مختلف داشته باشند.
   او در ادامه سخنانش به بخشهایی از برنامه های فرهنگی این معاونت اشاره کرد و در این خصوص به تشریح برنامه های دهه فجر پرداخت.
   معاون وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه برای ایام الله دهه فجر برنامه های ویژه ای تدارک دیده شده است از فدراسیونهای ورزشی خواست تا در این رویداد ملی حضور‌موثر داشته باشند.
   وی همچنین به جلساتی که در خصوص نماز ‌با همکاری ستاد اقامه وزارت ورزش و جوانان ،فدراسیونها و باشگاههای ورزشی برگزار شده اشاره کرد .
   آیین پاسداشت ارزشهای پهلوانی از دیگر مباحثی بود که دکتر احمدی به آن اشاره کرده و بیان کرد : این مورد از جمله مواردی است که توسط مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته است بنابراین ستاد مربوطه تشکیل شده است و ما هم با هدف ترویج ارزشهای پهلوانی و معنوی ورزش ،فعالیتهایمان را در این حوزه گسترده تر ،پیگیری کنیم.
   او در خصوص اقدامات صورت گرفته در بخش پاسداشت شهدای ورزش کشور توضیح داد که این اقدام از سال ۹۴ با همکاری فدراسیون های ورزشی آغاز شد.
   معاون وزیر در ادامه گفت:هم اکنون دو فدراسیون پذیرای پیکر پاک شهدای گمنام هستند.این در حالی است که اکثریت فدراسیون های ورزشی برنامه های خوبی برای پاسداشت یاد شهدای جامعه ورزش داشته اند.
   در ادامه این نشست مسوولان فرهنگی فدراسیون های تکواندو و جانبازان و معلولان گزارشی از اقدامات صورت گرفته در حوزه فرهنگ ارائه کردند و آقای دکتر بنیانیان نیز در خصوص پیوست نگاری فرهنگی در ورزش سخنرانی کرد.
   در این نشست سردار آذرنوش رئیس سازمان بسیج ورزشکاران گفت: یکی از برنامه های فرهنگی که به صورت مستمر در حوزه ورزش کشور دنبال می شود برنامه فرهنگی راهیان نور است که خوشبختانه در چند سال اخیر با توجه و دقت بیشتری در حال برگزاری است.
   او با بیان اینکه اسفند ماه امسال نیز برنامه راهیان نور در مناطق جنوب کشور برگزار خواهد شد افزود: در نظر داریم سهم قهرمانان ورزشی بویژه قهرمانان المپیک را امسال بیشتر کنیم چرا که قهرمانان ورزش کشور نقش تاثیرگذاری در اعتلال فرهنگ دارند.
   در این نشست هم چنین دکتر بنیانیان مشاور دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس کمیسیون پیوست نگاری فرهنگی به ایراد سخنرانی پرداخت و در تبیین رابطه فرهنگ و ورزش گفت: انچه در این نشست گفته شد نشان می دهد که بیشتر دغدغه مسئولین فرهنگی ورزش کشور چگونگی پررنگ کردن و اهمیت بخشیدن به مسئله فرهنگ در ورزش کشور است مسئله ای که به نظر می آید چندان مورد توجه قرار نگرفته است.
   وی با بیان اینکه باید مسئولین فرهنگی کشور نگاه علمی به موضوع فرهنگ داشته باشند افزود: باید بدانیم فرهنگ مفهوم پیچیده ای دارد و در حوزه ورزش ابعاد متفاوتی مانند نقش ورزش در سلامت جسم و روان، نقش ورزش در اقتصاد، نقش ورزش در انسجام اجتماعی و همچنین استحکام سیاسی با فرهنگ عجین شده است.
   دکتر بنیانیان ضمن تاکید بر نقش قهرمانان ورزشی درفرهنگ سازی کشور گفت: باید به جایی برسیم که قهرمانان ورزشی خود را یک عنصر فرهنگی دانسته و برای فرهنگ کشور تلاش کنند چرا که رفتار یک قهرمان، مثبت یا منفی می تواند یک موج فرهنگ صحیح یا غلط را در جامعه راه بیاندازد.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 13,638,590
تعداد بازدید امروز : 18,882
تعداد بازدید دیروز : 26,883
آخرین به روزرسانی : 1397/04/04