امروز : دوشنبه 27 خرداد 1398
   
  • وزیر ورزش و جوانان:

   همگرایی و هماهنگی دستگاه ها از اهداف کنگره ملی مدیریت امور جوانان است

   همگرایی و هماهنگی دستگاه ها از اهداف کنگره ملی مدیریت امور جوانان است

   مسعود سلطانی فر از جوانان به عنوان موتور توسعه کشور نام برد و اظهار داشت: بهترین راه فعال کردن این نیروی محرکه هم سو سازی آنها در تصمیم گیری های پیرامونی است.

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، مسعود سلطانی فر که صبح امروز در کنگره ملی مدیریت امور جوانان سخن می گفت در جمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولان حاضر و تعدادی از نمایندگان سمن ها ضمن تسلیت به مناسبت حادثه فرو ریختن ساختمان پلاسکو در مرکز تهران که منجر به شهید و زخمی شدن جمعی از هم وطنان به ویژه آتش نشانان فداکار شد، گفت: کنگره ملی مدیریت امور جوانان در حالی برگزار می شود که در دنیای امروز رشد منابع انسانی بیش از هر زمانی مورد توجه قرار گرفته و از آن به عنوان سرمایه انسانی یاد می شود، در این میان جوانان بخش اصلی سرمایه های انسانی برای توسعه کشورها هستند.
   او افزود: جوانان در دهه های اخیر و خصوصا در جریان انقلاب اسلامی و تداوم آن، نقش برجسته و موثری داشتند. رهبران انقلاب همواره جوانان را به عنوان بزرگترین تکیه گاه انقلاب قلمداد کرده و نقش محوری برای آنها قائل هستند، همچنین امام رحمت الله علیه نیز در آغاز جوشش انقلاب، جوانان را بزرگترین حامی خود بر می شمردند و اعتمادشان به جوانان کشور به عنوان سرمایه های بی بدیل مشهود بود.
   وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: رهبر معظم انقلاب نیز بیش از همه اقشار جامعه ،جوانان را مورد توجه قرار می دهند و آنان را سرمایه های اصلی و آینده سازان کشور توصیف می کنند و همواره به دستگاه های اجرایی و مسئولان کشور، بهره بردن از ظرفیت عظیم جوانان را به عنوان یک راهبرد مهم نظام توصیه می کنند.
   وی همچنین به تاکیدات ریاست محترم جمهوری نیز در این خصوص اشاره می کند و توضیح می دهد که جوانان ایرانی، شعار ما می توانیم را در همه عرصه ها عملی ساختند و این باعث افتخار است.
   وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه تامین نیازهای جوانان و حل مسائل و مشکلات و ساماندهی امور آنها از جمله مواردی است که نمی توان صرفا در چارچوب وظایف و فعالیت های یک وزارتخانه یا سازمان گنجانده شود اظهار داشت: در خصوص موضوع جوانان همه دستگاه ها باید پاسخگو باشند.
   او افزود: حل مشکلات جوانان به عنوان یک امر فرابخشی نیازمند مشارکت کلیه دستگاه های مرتبط با امور جوانان است.
   سلطانی فر در ادامه سخنانش به نخستین جلسه شورای عالی جوانان که به منظور سیاست گذاری و هماهنگی بین دستگاه ها به ریاست مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس جمهور وقت تشکیل شد اشاره کرد و گفت: این جلسه به منظور ایجاد شالوده و اساس این همگرایی به وجود آمد.
   وزیر ورزش و جوانان یادآور شد: در سال 1383 با تصویب هیات وزیران، ستاد ملی ساماندهی امور جوانان به منظور برنامه ریزی و هماهنگی فعالیت های مرتبط با امور جوانان با عضویت معاونین دستگاه ها تشکیل شد، از سال 1392 تاکنون 3 هزار 267 جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان تشکیل شده است که در ستاد های مذکور حضور سه نفر جوان منتخب سمن های جوانان با هدف تعامل نمایندگان جوانان در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های مرتبط مورد توجه قرار گرفت.
   وی در این کنگره از جوانان به عنوان موتور توسعه کشور نام برد و توضیح داد: بهترین راه فعال سازی این نیروی محرکه دخیل کردن آنها و همسو سازیشان در تصمیم گیری ها است، ضمن اینکه نباید از تقویت شادی و نشاط در میان جوانان که منجر به ارتقا سطح امیدواری در میان جامعه جوان می شود غافل شد که دستیابی بدان، نیازمند یک اصل و اراده ملی و همراهی تمامی متولیان مربوطه است.
   سلطانی فر با بیان اینکه جوانان مدیران آینده کشور هستند ادامه داد: آینده روشن کشور در دروره طلایی پسابرجام که فصل جدید حیات و توسعه کشور است آغاز می شود، که این مهم به توانمندی، رشد و آموزش جوانان بستگی دارد.
   وی افزود: این جامعه عظیم و این نیروی کارآمد برای آنکه بالفعل شود نیازمند مشارکت تمامی دستگاه های عضو ستاد ساماندهی امور جوانان و مسئولیت پذیری آنها در قبال جوانان است.
   او یادآور شد: مشارکت موثر و افزایش قدرت تاثیرگذاری جوانان می تواند بهبود وضعیت جامعه جوان را در جهت تحقق رفاه و خشنودی عمومی جامعه و جوانان سرعت بخشد، این حرکت اکنون با برگزاری اولین کنگره مدیریت امور جوانان آغاز شده و در مرحله بعدی با شکل گیری مجمع ملی سازمان های مردم نهاد جوانان تکمیل و همچون بازوی تقویت کننده از یک طرف مدیران تصمیم گیر و مجری و از سوی دیگر توسط جوانان به عنوان ذی نفعان اصلی پیگیری می شود.
   وی گفت: وزارت ورزش و جوانان در پی آن است تا با گسترش امید در بین جوانان و ارتقای روحیه مسئولیت پذیری و دغدغه مندی نسبت به فردای ایران اسلامی در بین جوانان فروغی دوباره بخشد.
   سلطانی فر گفت: بی تردید جوانان امیدوار، بانشاط و دغدغه مند و مسئولیت پذیر و در یک کلام جوان مشارکت جو سرمایه اصلی ساختن ایرانی آباد و آزاد در فردایی است که به زودی فراخواهد رسید.
   وزیر ورزش و جوانان گفت: دولت تدبیر و امید مفتخر است بسیاری از موانع را با مشارکت سازمان یافته جوانان در امور اجتماعی و فرهنگی، از سر راه برداشته است؛ تعداد اعتبارنامه های صادر شده برای فعالیت سازمان های مردم نهاد جوانان که از ابتدای تاسیس وزارت در سال 89 تا ابتدای دولت تدبیر و امید در مرداد ماه 92 حدود 50 مورد بوده است که اکنون به هزار و پانصد سمن فعال در کشور رسیده است.
   او افزود: اختصاص منابعی در بودجه سال 96 و برنامه ششم، این بخش را در آستانه تحول قرار می دهد هرچند توانمند سازی این تعداد سازمان مردم نهاد به حمایت و منابعی بیش از آنچه که تاکنون تخصیص یافته، نیازمند است ولی حرکت در مسیر ایجاد وانگیزه و توانمند سازی جوانان برای مشارکت بیشتر در امور اجتماعی، مسیر پایان ناپذیری است که کمترین دستاورد آن تشکیل و ارتقای سرمایه اجتماعی در فردای ایران توسعه یافته و سربلند خواهد بود.
   سلطانی فر یادآور شد :فعالیت جوانان در سمن ها موجب توانمند شدن و افزایش آمادگی نسل جوان برای پذیریش مسئولیت های اجتماعی شده و این خود به پرورش مدیران آینده کشور کمک خواهد کرد.
   به گفته وی، کنگره ملی مدیریت امور جوانان به منظور ایجاد نگرش مثبت در مدیران دستگاه های اجرایی به جوانان و هماهنگی و همگرایی دستگاه های مرتبط با امور جوانان و استفاده حداکثری از ظرفیت آنها در حوزه مدیریت امور جوانان طراحی شده است.
   او توضیح داد: در این کنگره به 10 محوراساسی حوزه جوانان که درکمسیون های تخصصی مورد بررسی قرار گرفت، پرداخته می شود که مشارکت اجتماعی جوانان، فرهنگ، هنر و گردشگری ، توانمند سازی و ارتقای مهارت های جوانان، اشتغال و اقتصاد مقاومتی، سیاست گذاری و برنامه ریزی، فضا مجازی و رسانه، آسیب های اجتماعی، ازدواج و تحکیم خانواده، سلامت و بهداشت و ورزش و اوقات فراغت از جمله این محورها هستند.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 21,919,376
تعداد بازدید امروز : 29,000
تعداد بازدید دیروز : 30,835
آخرین به روزرسانی : 1398/03/27