امروز : دوشنبه 04 تیر 1397
   
  • نگاهی به کارنامه ورزشی دولت یازدهم و تدبیر ورزشی دولتِ امید

   نگاهی به کارنامه ورزشی دولت یازدهم و تدبیر ورزشی دولتِ امید

   بررسی کارنامه ورزشی سه سال و اندی دولت یازدهم نشان از آن دارد که با وجود برخی سوء مدیریت های بازمانده از دولت گذشته، تلاش های فراوانی برای حمایت از ورزشِ کشور و سامان دهی زندگی قهرمانان انجام شده است.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان و به نقل از خبرگزاری ایرنا، دولت تدبیر و امید در حالی سال1392 سکان قوه مجریه را به عهده گرفت که به گواه برخی از کارشناسان بخش ورزش مانند بسیاری از حوزه ها با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کرد.
   «سید مصطفی هاشمی طبا» مشاور وزیر ورزش امور زیربنایی در گفت وگو با گروه پژوهش و تحلیل خبر ایرنا گفت: نبود اعتبار برای تکمیل پروژه های ورزشی یکی از مهمترین مشکلاتی بود که دولت در آغاز کار خود با آن مواجه شد . اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه ها در کشور یکی از مهمترین دلایل این کسری اعتبار بود که حجم سنگینی از پروژه های نیمه کار رابرای دولت یازدهم به جا گذاشت.
   در زمینه مشکلات دولت در حوزه ورزش «سید مناف هاشمی» معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان نظری نزدیک به مشاور وزیر وزرش و امور جوانان دارد.
   وی به گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا گفت: دولت روحانی در شرایطی اداره کشور را در دست گرفت که در بسیاری از بخش ها دچار مشکل بودیم و حوزه وزارت ورزش و جوانان نیز از این مشکلات دور نبود.
   نگاهی به کارنامه دولت یازدهم در حوزه ورزش نشان می دهد که با وجود این مشکلات و چالش هایی که در ورزش کشورر وجود داشت ، دولت کارنامه موفقی در توسعه زیربنایی ورزش، حمایت از قهرمانان و توسعه سرانه ورزشی دارد.
   ** پایبندی به شعارهای انتخاباتی
   یکی از مهمترین شعارهایی که «حسن روحانی» رییس جمهوری در زمان تبلیغات انتخاباتی بر آن تاکید داشت ، موضوع توجه به ورزش بود.
   وی گفت: باید شرایطی فراهم شود که قهرمانان ورزشی ما پس از پایان کار خود کنار گذاشته نشوند؛ ورزشکاران افتخار ملت هستند و ما باید از آن‌ها تا پایان عمرشان حمایت کنیم.
   در این راستا دولت تدبیر و امید با تصویب تصویب قانونی برای استخدام قهرمانان بازی های آسیایی، جهانی، المپیک و پارالمپیک توانست به این شعار خود جامعه عمل بپوشاند. تصویب این قانون در هیات دولت می تواند گام مهمی در جهت حمایت از مدال آوران کشورمان باشد زیرا تا پیش از بازی های المپیک «ریو» 2016 قانونی برای جذب و استخدام قهرمانان ورزشی کشور وجود نداشت و تنها قانون برای حمایت از این قهرمانان، معافیت آنان از خدمت سربازی بود.
   دیگر طرح مهمی که در زمینه ورزش در دولت تدبیر و امید تصویب شد «نظام‌نامه جامع فرهنگی ورزش کشور» بود. دولت این طرح را در راستای اجرای مصوبه دی ماه 88 شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین کرد. البته فرهنگ ورزش و ورزش فرهنگی یکی از دغدغه های رییس جمهوری در زمان تبلیغات انتخاباتی بود.
   روحانی در آن زمان اعلام کرد: شعار دولت تدبیر و امید فرهنگ ورزش و ورزش فرهنگی است. یعنی در کنار گسترش فرهنگ ورزش می‌خواهیم ورزشمان نیز فرهنگی باشد.
   «محمود گودرزی» وزیر پیشین ورزش و امور جوانان تیر ماه امسال اعلام کرد این نظام نامه که قرار بود هفت سال پیش تصویب شود تا امروز که پس از 7 سال توقف در این دوره به تصویب کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی این شورا رسید و هم‌اکنون این نظام‌نامه در نوبت طرح در صحن شورای عالی است.
   رییس جمهوری در بخش دیگری از معرفی تبلیغات خود در حوزه ورزش گفت: همان طور که پیش از این نیز گفته‌ام بنده هیچ وزیری را برای هیچ پستی انتخاب نخواهم کرد مگر اینکه مرتبط با آن صنف باشد. باید وقتی فردی برای یک صنفی انتخاب می‌شود اعضای آن صنف خوشحال باشند احساس غرور و افتخار کنند لذا بنده با مشورت گرفتن از بزرگان و صاحب‌نظران آن صنف، اعضا را انتخاب خواهم کرد. در این راستا روحانی نخست چند گزینه را برای وزارت وزرش و امور جوانان به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد اما این گزینه ها با وجود شمار زیاد مخالفان دولت در مجلس نهم رای اعتماد کسب نکردند.
   روحانی در اولین فرصت و بعد از همسو شدن مجلس دهم با دولت با استعفای «محمود گودرزی » وزیر پیشین موافقت و در ادامه «مسعود سلطانی فر» را برای رای اعتماد به مجلس معرفی کرد. این اقدام رییس جمهوری در تغییر وزیر ورزش و جوانان حکایت از مهم تلقی شدن این وزارت خانه در دولت یازدهم دارد.
   یکی دیگر از اقدام های دولت تدبیر و امید در راستای حمایت از ورزشکاران و توسعه ورزش در کشور انجام داد ، تدوین «سند ملی ورزش کشور» بود.
   این سند در راستای اجرای مصوبه دولت ها از سال 1382 صورت گرفته است. در سند ملی ورزش کشور نگاه جدیدی به مدیریت ورزش شده و نقش حاکمیتی وزارت ورزش و جوانان نیز دیده شده است.
   ** تاریخ سازی های المپیک 2016 ریو
   کاروان ایران در المپیک 2016 ریو برای نخستین بار توانست 63 سهمیه ورودی را در 14 رشته ورزشی کشتی آزاد و فرنگی، وزنه‌برداری، تکواندو، بوکس، تیراندازی، تیر و کمان، قایقرانی، تنیس روی میز، دوچرخه‌سواری، دوومیدانی، شمشیربازی، والیبال، جودو و شنا شرکت کرد و توانست در برخی از رشته تاریخ سازی کند.
   شاید مهمترین اتفاق این دوره از بازی های المپیک برای کاروان ایران، کسب نخستین مدال زنان بود. «کیمیا علیزاده» تکواندو کار وزن منهای 57 کیلوگرم در نخستین حضور یک مدال برنز را به سینه زد. ورزش شمشیربازی نیز برای نخستین بار با 2 سهمیه به المپیک رفت و حسابی خوش درخشید. «مجتبی عابدینی» در این رشته با ارایه نمایش های درخشان، چهارم شد.
   در این المپیک همچنین برای نخستین بار تیم ملی والیبال ایران حضور یافت و توانست از گروه مقدماتی بازی ها صعود کند. البته موفقیت ورزشکاران ایرانی تنها در این چند رشته خلاصه نشد. «حسن یزدانی» کشتی گیر وزن 70 کیلوگرم تیم ملی کشتی آزاد نیز پس از چهار دوره ناکامی کشورمان در دستیابی به مدال طلای المپیک توانست در این دوره مدال طلای کسب کند.
   افتخار آفرینی های ایران در برزیل تنها در المپیک نبود بلکه برخی از رشته های پارالمپیکی کشورمان نیز خوش درخشیدند. قهرمانی والبیال نشسته، رکود شکسنی تاریحی «سیامند رحمان» در وزنه برداری و درخشش تیم های فوتبال هفت نفره و پنج نفره کشور از دیگر نتایج درخشان کاروان ورزشی ایران بود .
   **توسعه سرانه ورزش و تکمیل برخی طرح های نیمه تمام
   نگاه ویژه رییس جمهوری و اعضای هیات دولت به توسعه زیربناهای ورزشی یکی از نقاط قوت دولت یازدهم محسوب می شود. در سه سال گذشته دولت تدبیر و امید با علم به اینکه ورزش در دنیای کنونی هم سلامت جامعه را تضمین می کند و هم می تواند در عرضه های بین المللی نماد قهرمانی و پهلوانی باشد سرمایه های فروانی برای این بخش در نظر گرفت.
   تکمیل و آغاز به کار ورزشگاه «نقش جهانِ» اصفهان می تواند یک موفقیت عظیم در دولت یازدهم به شمار آید زیرا تکمیل این پروژه عظیم ملی همواره به رویایی برای ورزش دوستان اصفهانی تبدیل شده بود. «حسن روحانی» رییس جمهوری در سفر به استان اصفهان با قاطعیت از تکمیل پروژه عظیم ورزشی «نقش جهان» اصفهان خبر داد.
   وعده رییس جمهوری در کوتاه مدت و در کمتر از هیجده ماه تحقق پیدا کرد و استادیوم «نقش جهان» این شهر روز چهارشنبه دوازدهم آبان ماه با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری و «مسعود سلطانی فر» وزیر ورزش و امور جوانانه افتتاح شد.
   تکیمل طرح های ناتمام ورزشی در دولت یازدهم تنها به راه اندازی ورزشگاه نقش جهان منتهی نشد بلکه به گواه «محمود گودرزی» وزیر پیشین ورزش و امور جوانان بیش از 800 طرح ناتمام ورزشی در کشور به بهره برداری رسیده است.
   وی پنجم مهر ماه سال جاری در حاشیه برگزاری همایش پیاده روی که به مناسبت هفته‌ تربیت ‌بدنی برگزار شد، اظهار کرد: در سه سالی که از دولت یازدهم سپری می‌شود نزدیک به 800 طرح نیمه تمام ورزشی افتتاح شده است. ضمن این که سرانه ورزش کشور اگر در گذشته زیر 70 صدم متر بود الان به نزدیک 80 صدم متر افزایش پیدا کرده است یعنی ما 10 صدم مترمربع در این مدت افزایش فضا داشتیم.
   ** موفقیت رشته های تیمی
   در دولت تدبیر و امید روند موفقیت ورزش های تیمی رشدی بیش از گذشته داشت. در این دولت ما شاهد موفقیت هایی در رشته های تیمی مانند والیبال، فوتسال، فوتبال و فوتبال ساحلی بودیم. عناوینی که این رشته های ورزشی در چهار سال گذشته کسب کرده اند در تاریخ ورزش ایران کم نظیر است.
   یکی از موفق ترین تیم های ورزشی، تیم ملی فوتسال بود. تیم ملی فوتسال مردان ایران در جام جهانی توانست برای اولین بار یکی از سه سکوی این مسابقه ها را به خود اختصاص دهد. کسب عنوان سوم این تورنمنت حالی تحقق پیدا کرد که تاکنون هیچ رشته تیمی کشور نتوانسته بود سکوی جهانی را کسب کند. در سه سال گذشته تیم ملی والیبال ایران هم موفقیت های چشمگیری کسب نمود. حضور در المپیک و نتایج درخشان این تیم در لیگ جهانی و بازی های جام جهانی و انتخابی المپیک می تواند مهر تاییدی بر این ادعا باشد.
   فوتبال ساحلی دیگر رشته تیمی بود که در چند سال گذشته موفق نشان داده است. تیم ملی فوتبال ساحلی مردان ایران در آذرماه 1392 خورشیدی توانست در جام بین قاره ای عنوان قهرمانی جهان را کسب کند. این تیم همچنین آبان ماه سال جاری به عنوان نایب قهرمانی این بازی ها دست پیدا کرد.
   تیم ملی واترپلوی ایران روز خرداد ماه سال 1394 توانست برای نخستین بار به یک موفقیت جهانی دست پیدا کند. این تیم در رقابت های بین المللی واترپلوی «جام توسعه» با شکست تیم های گواتمالا، اندونزی، تونس و اتریش به دیدار پایانی راه یافت و در بازی پایانی با نتیجه 13 بر پنج، تیم اروگوئه را شکست داد و قهرمان شد.
   همچنین تیم ملی کشتی آزاد کشورمان در سال 2013 با 2 مدال طلا، یک مدال نقره و 2 مدال برنز و با کسب 46 امتیاز برای پنجمین بار به مقام قهرمانی جهان رسید. این قهرمانی در حالی به دست آمد که از آخرین قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد ایران بیش از 11 سال می گذرد.
   روند رو به رشد ورزش های تیمی ایران با معرفی تیم ملی فوتبال کشورمان به عنوان موفق ترین تیم ملی فوتبال سال 2016 ادامه پیدا کرد.این تیم همچنین در جدول رده بندی فدراسیون جهانی فوتبال «FIFA» توانست جایگاه بیست و نهم را از آن خود کند.
   ** توجه ویژه به ورزش همگانی
   توجه ویژه به ورزش همگانی یکی از مهمترین کارهای انجام شده در دولت یازدهم است.
   اختصاص 10 درصد از بودجه فدراسیون‌های ورزشی به ورزش همگانی، ارتقاء هماهنگی های فرابخشی در این حوزه از طریق شورای ورزش همگانی، استمرار طرح‌های ملی در راستای توسعه ورزش همگانی با همکاری سایر نهادهای فعال در این عرصه و تقسیم کار ملی (طرح ملی ورزش برای همه) از بارزترین کارهای صورت گرفته برای تحقق هر چه بیشتر این ورزش در دولت تدبیر و امید است.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 13,638,625
تعداد بازدید امروز : 18,917
تعداد بازدید دیروز : 26,883
آخرین به روزرسانی : 1397/04/04