امروز : یکشنبه 05 فروردین 1397
   
  • مدیرکل هماهنگی و ساماندهی امور جوانان:

   اطلس جامع شاخص‌های توسعه جوانان تا پایان سال ۹۶ تدوین می‌شود

   اطلس جامع شاخص‌های توسعه جوانان تا پایان سال ۹۶ تدوین می‌شود

   مدیرکل هماهنگی و ساماندهی امور جوانان گفت: شاخص توسعه جوانان در دو لایه استانی و شهرستانی در حال تهیه است و اطلس جامع شاخص‌ها تا پایان سال ۹۶ تدوین می‌شود.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، سید جواد رضوی در حاشیه چهارمین گردهمایی معاونان فرهنگی و امور جوانان سراسر کشور در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه در ۹ ماهه سال ۹۵ حدود ۱۰۷۵ ستاد ساماندهی امور جوانان در شهرستان‌ها برگزار شده است، اظهار داشت: بیش از ۷۰ درصد این جلسات به ریاست فرمانداران تشکیل شد.

   وی ادامه داد: در سطح استان‌ها نیز ۱۱۳ ستاد ساماندهی امور جوانان برگزار شد که در ۵۹ درصد آنها، استانداران به عنوان رئیس جلسه حضور داشتند.

   مدیرکل هماهنگی و ساماندهی امور جوانان افزود: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۴ بیش از ۴۰ درصد رشد را نشان می‌دهد و همچنین سطح کیفی مصوبات کاملاً متفاوت شده و به موضوعات مهم جوانان پرداخته شده است.

   رضوی خاطرنشان کرد: موضوع آسیب‌های اجتماعی، مسئله اشتغال، اوقات فراغت جوانان، مشارکت اجتماعی و فضای مجازی، بیشترین موضوعات مورد بررسی در ستادهای ساماندهی امور جوانان در سطح شهرستان‌ها و استان‌ها بود.

   وی تأکید کرد: برای ارتقای سطح مباحث در ستادهای استانی، کمک به تولید محتوا و ارائه اعتبارات انجام شده است؛ به طوری که استان‌هایی که بیش از ۵۰ درصد اهداف را محقق کرده‌اند، اعتبار تشویقی دریافت کردند.

   مدیرکل هماهنگی و ساماندهی امور جوانان با اشاره به گزارش بین‌المللی شاخص‌های توسعه جوانان گفت: موضوع شاخص‌های توسعه جوانان در دستور کار ستاد ساماندهی امور جوانان و ادارات کل استانی قرار گرفته است و با تأکید بر پنج محور آموزش و پرورش (نرخ باسوادی و نسل دیجیتالی)، سلامت و رفاه (نرخ مرگ و میر و تصادفات جاده‌ای)، شاخص جهانی رفاه (نرخ اختلالات روحی و مصرف مواد مخدر)، اشتغال، مشارکت سیاسی و مدنی (موضوع داوطلبی و کمک به دیگران) در حال پیگیری است.

   رضوی افزود: وضعیت ایران در گزارش توسعه جوانان سال ۲۰۱۵ در شاخص آموزش در رتبه «خیلی خوب» قرار دارد و همچنین در موضوع بهداشت، وضعیت «خیلی خوبی» داریم، اما در زمینه اشتغال در شرایط «متوسط» و در موضوع مشارکت سیاسی و مدنی در طبقه «کم» قرار گرفته‌ایم.

   وی گفت: امتیاز کلی ایران در این گزارش در رتبه‌بندی «کم» تا «خیلی زیاد» در رتبه «زیاد» قرار دارد که وضعیت نسبتاً خوبی است، اما معتقدیم با ارائه گزارش‌های واقعی در حوزه مشارکت‌های سیاسی و مدنی، رتبه کشورمان به مراتب می‌تواند ارتقا یابد.

   مدیرکل هماهنگی و ساماندهی امور جوانان ادامه داد: حدود ۸۰ درصد داده‌های مربوط به این شاخص‌ها استخراج شده و نحوه تنظیم گزارشات مربوطه، بحث و بررسی شده است تا بتوانیم به صورت سالانه وضعیت شاخص‌های استان‌ها را داشته باشیم. همچنین لایه بعدی این شاخص‌ها، لایه شهرستانی است که همین شاخص‌ها باید در شهرستان‌ها استخراج شود و تا پایان سال ۹۶ اطلاعات جامعی در اختیار داشته باشیم.

   رضوی تصریح کرد: ۱۸۵ کشور در این شاخص‌ها مشارکت کرده و رتبه‌بندی شده‌اند که مقایسه کشورمان با کشورهای سند چشم‌انداز، کشورهای اسلامی، کشورهای خاورمیانه و کشورهای دارای GDP از سوی اداره کل هماهنگی انجام شده و در حال تحلیل است.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 11,486,227
تعداد بازدید امروز : 845
تعداد بازدید دیروز : 15,951
آخرین به روزرسانی : 1397/01/04